Varování: Česko zasáhne silný <span>vítr a bouřky</span>

Domácí
25. 7. 2008 17:08
Deště potrvají až do sobotního večera.
Deště potrvají až do sobotního večera.

Deště potrvají až do sobotního večera.Horké léto v Česku zatím stávkuje. V odpoledních hodinách začalo na českém území pršet a meteorologové vydali výstrahu, že se přiženou i silné bouřky. "Klidnější bude jen dnešní noc, zítra se přeháňky vrátí," informovala on-line deník TÝDEN.CZ meteoroložka Marie Odstrčilová. 

"V současné době jsou bouřky v moravskoslezském, olomouckém a jihomoravském kraji," uvedla Odstrčilová kolem 18. hodiny. "Částečně zasahují také Vysočinu a Jihočeký kraj. Nad Prahou přecházejí zatím jen dešťové přeháňky," dodala.

ČTĚTE TAKÉ: Pět rad, jak přežít bouřku v přírodě
                        Bouřka zasáhla západní Čechy a Prahu

Na Moravě a Slezsku podle meteorologů odpoledne vytrvale pršelo, déšť však postuem času ustal. V Česku by měla následovat poměrně klidná noc doprovázená jen mírnými přeháňkami v horských oblastech. Nebude to však na dlouho.

Bouřky se vrátí

"Zítra se vrátí dnešní situace. Bouřky nejvíc zasáhnou západ a jihozápad Česka, pravděpodobně také střední Čechy a částečně Českomoravskou vysočinu," informovala Odstrčilová. "V bouřkách se také mohou vyskytnout ojedinělé silné nárazy větru, které by mohly dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu." To už by znamenalo vichřici. "Nepřežene se ale nad Českem jednotně, půjde spíš o ojedinělý jev," upřesnila.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu kvůli bouřkám platí téměř pro všechny kraje až do sobotní noci.

A jak bude vypadat počasí v následujících dnech? Meteorologové jsou optimističtí a věří, že se do Česka opět vrátí horké léto. "V příštím týdnu se budou teploty pohybovat mezi pětadvaceti a devětadvaceti stupni Celsia, na Moravě se můžou vyšplhat až na třicet stupňů," řekla Odstčilová. "Očekáváme navíc, že bude převážně slunečno, jen v odpoledních hodinách se můžou vyskytovat přeháňky," dodala.

Zatopené sklepy, zlámané větve

V moravskoslezském kraji se přehnali silné lijáky v odpoledních hodinách. Jasiči kvůli nim zaznamenali na devět desítek výjezdů. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů v domech, odstraňovali naplavené větve a rostliny z koryt potoků a říček nebo polámané větve spadlé na silnice. "Déšť ohrožoval i děti v letním chatkovém táboře na Opavsku," sdělil Petr Faster z Centra tísňového volání.

"Do 18.30 v kraji vyjeli profesionální i dobrovolní hasiči celkem k 86 případům v souvislosti s deštěm," uvedl. Nejvíce práce měli hasiči na Opavsku, Novojičínsku a v Ostravě.

V okrese Nový Jičín zasáhly lijáky nejvíce města Fulnek a Odry. Na Opavsku museli hasiči odčerpat vodu z bazénu v areálu letního chatkového tábora v Zálužné. Bazén, po okraj naplněný vodou, ohrožoval 120 dětí v chatkách. Malí táborníci jsou již podle Fastera mimo nebezpečí.

Kvůli silným dešťům vyhlásili odpoledne třetí povodňový stupeň vodohospodáři na řece Porubce ve Vřesini na Novojičínsku. "Hladina ale už klesla a nyní je tam vyhlášený druhý povodňový stupeň," řekla večer mluvčí Povodní Odry Šárka Vlčková.

Stejné opatření správci toků vyhlásili i na řece Petrůvce na Karvinsku. Situace v kraji se ale už uklidňuje a podle předpovědi počasí by vytrvalé srážky měly ustat.

Pozor na stromy a stožáry

Deště nejčastěji překvapí cizince, kteří v Praze čekají horké léto.Přívalové srážky mohou způsobit prudké krátkodobé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt. Hrozí zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů a komunikací, uvedli meteorologové. K omezení hrozících škod je podle nich třeba zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci, ukotvit stavební jeřáby a podobně.

Je-li to možné, měli by lidé přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. Zastihne-li je bouřka v krajině, měli by vyhledat nižší polohy, přitom ale zohlednit, že některá místa mohou být přívalem vod zatopena. Neměli by zůstávat v blízkosti větších stromů a stožárů a v oblasti, kam by mohly spadnout dráty elektrických rozvodů.

Při cestě autem je vhodné snížit rychlost, v případě krupobití, výrazného zesílení větru či deště raději zastavit na bezpečném místě. Plavci a lidé na člunech by se měli neprodleně dostat na břeh. Člověku zraněnému bleskem je zpravidla nezbytné provést masáž srdce a umělé dýchání.

Ilustrační foto: Petra Mášová, profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ