Jedovatý alkohol
Vláda zakázala prodej kořalky ve stáncích. Metanol zabil už 17 lidí
12.09.2012 16:10 Aktualizováno 12.09. 07:43
Kvůli množícím se otravám metylalkoholem rozhodla vláda o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Platí do odvolání od chvíle, kdy informaci v televizi vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Série otrav metylalkoholem si už vyžádala nejméně 17 obětí. Ve čtvrtek ráno zemřela v ostravské nemocnici další žena. Vláda je připravena, pokud nebude zdroj závadného alkoholu nalezen dostatečně rychle, "prohibici" rozšířit celoplošně. Premiér Petr Nečas po středečním jednání kabinetu zdůraznil, že šíření otravy se snaží zamezit tisíce policistů, celníků a inspektorů. Premiér také apeloval na odpovědnost každého člověka.
Provozovatelům stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů je zakázáno rozlévání a prodej lihovin typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 procent. Heger s oficiálním oznámením mimořádného opatření, které formálně vyhlásilo právě jeho ministerstvo, předstoupil před novináře v průběhu jednání vlády krátce po 16. hodině. Konec zákazu prodeje bude ohlášen v stejným postupem, tedy vyhlášením v celoplošném televizním a rozhlasovém vysílání.
"Pokud by šetření nevedlo rychle k jasnému objasnění zdroje a pokud by se objevily další případy onemocnění lidí, tak bychom nepochybně tu prohibici, kterou jsme zatím orientovali na mobilní a příležitostné prodeje, byli nuceni rozšířit na celou distribuční síť," uvedl později Heger. Na tento "veliký zásah" je podle něj vláda připravena.
Ihned poté, co vláda vyhlásila zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích a podobných provozovnách, policisté zahájili kontrolní akce a na opatření prodejce upozorňují. Rozhodl o tom policejní prezident, uvedla mluvčí Štěpánka
Zatloukalová. Veškerý personál, tedy 215 inspektorů, má v terénu také Státní zemědělská a potravinová inspekce (SZPI), sdělil mluvčí inspekce Jan Žáček. Jak zjistili zpravodajové ČTK, někde se zákaz prodeje tvrdého alkoholu dodržuje, většinou o něm ale stánkaři zatím nevědí, nebo ho nerespektují.
Nečas: Tisíce policistů, celníků a inspektorů jsou na nohou
Premiér Nečas v úvodu tiskové konference po jednání vlády vyjádřil soustrast blízkým a rodinám obětí, účast se zdravotně postiženými a otravy označil za velkou tragédii. "Já chci jednoznačně ujistit českou veřejnost, že stát aktivizoval všechny své represivní i kontrolní složky. V tuto chvíli jsou na nohou tisíce policistů, celníků, pracovníků nejrůznějších inspekčních orgánů. Snaží se zastavit šíření tohoto jedovatého alkoholu," zdůraznil Nečas. Vláda je podle něj v případě potřeby připravena zasednout i mimořádně.
Podle opozičního představitele Lubomíra Zaorálka (ČSSD) může za metanolovou tragédii v největší míře Miroslav Kalousek (TOP 09). Ministr financí podle něj souhlasí se skutečností, že 20% alkoholu na trhu je nelegálních, a potvrzuje tak jen masový únik prostředků, které by jinak šly do státního rozpočtu. Vláda podle Zaorálka rovněž vůbec nereagovala na dva roky staré zjištění, že se ztrojnásobil dovoz metanolu do České republiky. Místopředseda to považuje za jednu z příčin metanolové tragédie, za kterou musí někdo nést odpovědnost. "Metanolová tragédie není povodeň, má své příčiny," zdůraznil.
Za prodej hrozí uzavření provozovny a pokuty. Nedodržení mimořádného opatření je ale také mařením úředního úkonu, tedy trestným činem, varoval Nečas. Policie už podle něj dostala jednoznačné pokyny, aby při prosazování zákazu byla "velmi viditelná".
Vláda zatím nepřistoupila k vyhlášení nouzového stavu podle krizového zákona, protože podle Hegera zákaz prodeje v stáncích v tuto chvíli pokrývá problém dostatečným způsobem.
Heger před novináři vyzval hejtmany a starosty, aby aktivně spolupracovali s řediteli krajských hygienických stanic, kteří se stávají odpovědnými za koordinaci veškeré činnosti státní správy v této věci. Hygienické stanice mají podle něj zajistit samosprávám nutné informace.
Občané by měli zlikvidovat podezřelý alkohol, nekonzumovat jej a v případě zdravotních potíží vyhledat lékařskou pomoc. Nemocnice by pak měly případy nahlásit, neboť povinnost mlčenlivosti padla tím, že hromadná otrava je vyšetřována jako trestný čin spáchaný neznámým pachatelem.
"Likvidace podezřele získaných zásob alkoholu je v současné době nejracionálnějším postupem," poznamenal ministr zdravotnictví.
Na vyšetřování série otrav metylalkoholem pracuje už pracuje stovka kriminalistů z krajů, lidé z policejního prezídia, analytici a další odborníci, doplnil své kolegy ministr vnitra Jan Kubice. Ministři nevyloučili, že jde o jeden zdroj vadného alkoholu. Na dotaz, zda může být z Polska, reagoval ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) slovy, že nemůže vyloučit, že jed přišel ze zahraničí. Uvedl také, že 215 inspektorů České potravinářské inspekce už zkontrolovalo 1400 provozoven a odebralo 115 vzorků. Testy jsou hotové u 34 z nich a zatím prokázaly nezávadnost alkoholu.
Už dopoledne ministři odsouhlasili vznik krizového štábu, který bude průběžně vyhodnocovat situaci. Tato "operativní meziresortní porada" znovu zasedne ve čtvrtek.
Znění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, kterým byl vyhlášen plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích: Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, k ochraně zdraví fyzických osob, bezprostředně ohrožených nebezpečnými a z nebezpečnosti podezřelými lihovinami, postupem podle § 95 zákona č. 258/2000 Sb. vyhlašuje toto mimořádné opatření: Provozovatelům stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů se zakazuje rozlévání a prodej lihovin typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 objemových procent alkoholu, a to až do odvolání tohoto mimořádného opatření. Toto mimořádné opatření je závazné okamžikem vyhlášení v celoplošném televizním a rozhlasovém vysílání. Mimořádné opatření bude odvoláno stejným postupem, tedy vyhlášením Celý text mimořádného opatření bude vyvěšen na úřední desce ministerstva zdravotnictví a úředních deskách v sídlech krajských hygienických stanic. Obsah úředních desek bude zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.