V armádním areálu ve Vrběticích, kde vloni explodovaly dvě haly, se skladovaly a možná ještě skladují také protipěchotní miny, které jsou zakázané mezinárodní konvencí.
Protipěchotní miny patří mezi nejzákeřnější zbraně. Jsou ukryté kousek pod zemí. Nevybírají si mezi vojáky a civilisty. Zmrzačily nebo zabily miliony lidí po celém světě. Zabíjejí i v době, kdy už válečný konflikt dávno skončil - jako třeba v zemích bývalé Jugoslávie.
Právě proto vznikla Ottawská úmluva o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min. Podepsala ji většina zemí včetně České republiky. Teď TÝDEN zjistil, že protipěchotní miny objevili pyrotechnici ve vrbětickém areálu, když prověřovali sklad po skladu. Údajně je to pozůstatek Maďarské lidové armády a do Česka je v balíku s jinou municí přivezla společnost Excalibur Army.
Firma to nepopřela. Tvrdí ovšem, že o žádný zakázaný nebo nepovolený kontrakt nejde. "Všechno, co Excalibur Army ve Vrběticích skladoval či ještě skladuje, dovezl a skladuje s vědomím a souhlasem policie, respektive licenčních orgánů, pokud šlo o dovoz ze zahraničí. Ve Vrběticích neskladuje tedy Excalibur nic, o čem by stát nevěděl," sdělil mluvčí zbrojařské firmy Andrej Čírtek.
"Co se týče plastových min, těch se jako zakázané zbraně zbavují armády, které ji měly ve výzbroji, a prodávají je jako nepotřebný majetek spolu s ostatní nepotřebnou municí. S plastovými minami se legálně obchoduje kvůli trhavině - můžete je koupit, abyste je delaborovali (rozebrali) a posléze prodali nebo jinak použili výbušninu. Nesmíte je ale nikomu prodávat jako zbraň," dodal Čírtek.
Jenže odpovědné úřady vyjádření společnosti Excalibur Army nepotvrdily, respektive o protipěchotních minách mlčí nebo mlží.
* Jak na zjištění časopisu TÝDEN reagovala policie a ministerstva průmyslu a obrany?
* Jaké tresty hrozí, pokud by se prokázalo porušení zákona?
* Kdy se protipěchotní miny začaly používat a jaké přezdívky jim vojáci dali?
Více se dozvíte v novém čísle časopisu TÝDEN, který vychází 16. února 2015.