Vědci vyzvali Nečase, aby se Česko připojilo k paktu EU

Domácí
4. 2. 2012 17:19
Petr Nečas.
Petr Nečas.

Čtyřiadvacet členů Učené společnosti České republiky vyzvalo v otevřeném dopise premiéra Petra Nečase k tomu, aby se země připojila k rozpočtovému paktu Evropské unie. Předseda vlády v takovém případě může počítat s jejich podporou. "Domníváme se, že je na čase, aby se Česká republika přestala chovat jako nevyzpytatelný potížista a aby se jako sebevědomá a bohatá země přidala k zemím, které se snaží problémy Evropské unie řešit," napsali přední čeští vědci premiérovi.

Předsedovi vlády vytkli, že se postavil proti všem kontinentálním členům Evropské unie ne proto, aby hájil pravdu, ale proto, že jak sám říká, "nám pakt o rozpočtové kázni nic výhodného nepřináší".

Vědci považují za "politováníhodné a těžko pochopitelné, že toto říká předseda vlády, která si rozpočtovou kázeň sama dala do vínku". Ještě méně pochopitelná je podle nich představa, že by se národní zájmy České republiky tak osudově lišily od národních zájmů Slovenska, Polska, Francie, Německa a dalších zemí EU.

Nejhorší podle vědců je, že premiérovo "ne" unijnímu rozpočtovému paktu směřuje Českou republiku zpět na periferii Evropy, odkud se jen nedávno vrátila do rodiny civilizovaných evropských států. Nečasovi připomněli slova amerického prezidenta Bushe: "Pokud se nepodílíš na řešení problému, jsi sám problémem." Je proto podle nich na čase, aby se Česká republika přestala chovat jako nevyzpytatelný potížista a přidala se k zemím, které se snaží problémy Evropské unie řešit.

Dopis podepsali mimo jiné astrofyzik Jiří Grygar, dva bývalí předsedové Akademie věd Václav Pačes a Helena Illnerová či národní cenou vlády Česká hlava vyznamenaný virolog Jan Svoboda.

Nečas se za Českou republiku v pondělí 30. ledna k evropské smlouvě o fiskální odpovědnosti nepřipojil, ČR tak zůstala spolu s Velkou Británií v rámci EU osamocena. Premiér připomněl, že čeští vyjednávači minulý týden dosáhli toho, že ke smlouvě se kterákoliv země EU může připojit bez podmínek kdykoliv. Český postoj vyvolal v unii nepochopení.

Pokud se Česká republika bude držet stranou důležitých iniciativ v Evropské unii, jako tomu je nyní, může to Česku podle analytiků zkomplikovat vyjednávání o penězích z evropských fondů pro období 2014 až 2020.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ