Vedení Prahy asi chce přihrávat kšefty neprůhledným způsobem

Domácí
26. 3. 2015 10:00
Zákaznické centrum opencard.
Zákaznické centrum opencard.

Rada hlavního města pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) v kauze Opencard zatím neudělalo vůbec nic, pouze se snaží projekt rozbít a nechat vydělat firmám bez soutěže. Metropole už za provoz Karty Pražana dluží skoro dvě stě milionů korun, řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ ředitel EMS Petr Stránský.

Opencard zatím stála přibližně 1,3 miliardy korun, aby ji Praha měla pod kontrolou, musela by si od EMS odkoupit autorská práva a zdrojové kódy. Takže další desítky, stovky milionů. Z pohledu daňového poplatníka je to už trochu moc, nemyslíte?

Primátorka Krnáčová, která v současnosti kauzu řeší.Pokud se týká historických nákladů, tak je s podivem, že Praha nedokáže říct, jaké prostředky za co utratila. Možná nechce, protože technické řešení nestálo 1,3 miliardy korun, dokonce ani jednu miliardu, ale za sedm let pouze 360 mil. korun za veškeré licenční poplatky a servisní služby. To je podstatně méně, než město utratilo za svůj ekonomický systém GINIS nebo systém agend Proxio.  A také je to sedmkrát méně, než Budapešť utratí za svůj systém, jehož dodavatel vzešel z mezinárodního tenderu v hodnotě 2,5 miliardy korun.

Dobře, kam se tedy poděla miliarda korun?

To je velmi dobrá otázka, ale na to se musíte zeptat zástupců hlavního města Prahy.

Nepopřete, že posledních pět let ukázalo, že opencard nefunguje, když ho město nekontroluje a současná rada do opencard třeba nechce investovat další peníze ani svůj politický kapitál.

Praha samozřejmě může mít opencard pod kontrolou bez ohledu na nákup autorských práv. Stačí, když bude kompetentně program řídit a zajistí nezbytné smluvní podmínky pro reálné fungování. Řadu jiných systémů také nevlastní, ale úspěšně užívá. Současně Praha nemusí utrácet vůbec nic, pokud přistoupí na nabídku zapojení soukromého kapitálu. Ten může zafinancovat nejen provoz, ale i rozvoj systému. To je podle našeho názoru pro Prahu nejefektivnější a nejekonomičtější řešení. Zapojení soukromého kapitálu ovšem neznamená, že by Praha přišla o kontrolu nad systémem.

Podle chování současné pražské rady se zdá, že opencard skončí, i když to primátorka naplno zatím neřekla. Není to pochopitelné, když si vezmete start projektu a prapodivnou nečinnost posledních rad?

Současné vedení města žádný reálný plán řešení budoucnosti opencard zatím nepředstavilo. To je podle mého názoru velmi špatné zejména pro občany, kteří nevědí, zda mají jít do fronty na papírovou legitimaci, nebo zda bude dál fungovat opencard. Podle průzkumu PPM Factum téměř sedmdesát procent lidí v Praze papírové kupony nechce. Kvůli absenci rozhodování Prahy také dlouhodobě stagnuje rozvoj nových služeb a funkcí systému, a naopak vznikají naprosto zbytečné náklady. Rád bych upozornil, že tato situace trvá již v podstatě rok - ani minulá rada nic nevyřešila a bohužel ani současná reálně nic neřeší.

Proč by vůbec vedení Prahy mělo chtít zachovat systém, který v podstatě nabízí jen elektronickou tramvajenku?

Opencard nabízí podstatně více, ale i pokud ji zjednodušíme na tzv. elektronickou tramvajenku, tak  ji užívá 1,2 miliony uživatelů, kteří již nemusí chodit na přepážky DPP - protože mohou využívat on-line nákupu a nahrání kuponů a řady dalších služeb. Tedy proč by Praha chtěla rušit takovou službu? Všechna města od Manily na Filipínách přes Londýn po Bogotu v Kolumbii naopak investují nemalé prostředky, aby tohoto dosáhla, a investují do takových služeb nemalé prostředky. A Praha, když již fungující službu má, tak ji chce zrušit? Protože jednám s politiky v podstatě ve všech světadílech, tak musím konstatovat, že jsem se s podobným přístupem nikde nesetkal.

Co by to pro Pražana znamenalo, kdyby opencard skončila?

Především že současné vedení vyhodilo nemalé prostředky z okna a bude utrácet nové, a to zcela zbytečně. Také by to znamenalo to, že se Praha bude chtít odlišit od všech rozvinutých metropolí včetně již zmíněného Londýna, které si podobné projekty hýčkají a dále je rozvíjejí. Vedle toho to samozřejmě znamená značné komplikace pro občany, které se projevují již nyní při zavádění papírových kuponů.

Praha chce nyní zavést vedle papírových kuponů také odbavování MHD pomocí mobilů. To by mohlo vyřešit spoustu věcí a opencard nakonec nebude potřeba, ne?

Systému opencard je de facto jedno, s jakým koncovým médiem pracuje, tedy zda je to červená kartička, platební karta, nebo mobil. Na všechny tyto varianty už je systém po technické stránce navíc připraven. Již v prosinci jsme Praze nabízeli zdarma aplikaci pro mobily, která by uměla nejen odbavit MHD, ale také další funkce. Nová mobilní aplikace navíc sama o sobě navíc nic neřeší. I ta potřebuje mít nějaký systém, ze kterého bude čerpat data apod. V případě zrušení opencard to tedy stejně znamená, že musí být vybudován nový systém, s novými náklady, který bude poskytovat to samé, co již existuje dnes. Navíc mobilní aplikace je řešením pouze pro část uživatelů veřejné dopravy, protože ta slouží i dětem či seniorům a nemůžete nikoho nutit používat kvůli MHD mobily.

Město nemělo o mobilní aplikaci od EMS zájem?

Zdá se, že vedení města se raději rozhodlo zadat zakázku bez výběrového řízení společnosti ERIKA. Mimochodem z veřejně dostupných materiálů vyplývá, že pokud by skutečně všichni používali tuto aplikaci, bude to stát DPP více než 300 mil. každý rok na provizi pro Eriku. To je mnohonásobně více, než stojí obsloužení pomocí opencard. V čem je tedy toto řešení výhodné?

Kolem Prahy krouží firmy, které se snaží obsadit místo po opencard, ale to je normální konkurenční byznys, vy to konkurenci také nedarujete.

Samozřejmě že řada firem se snaží vzbudit dojem, že mají lepší a levnější řešení. Jenže veškeré znalecké posudky i jakékoli reálné projekty ukazují naprostý opak - viz příklad Budapešti. Navíc řada z firem, které se aktuálně snaží přesvědčit Prahu o výhodnosti svých nabídek, ve skutečnosti žádný podobný systém nikdy nevybudovala a nemají také mezinárodní zkušenosti s podobnými systémy. Stojíme si zatím, že námi prezentované návrhy představují ve skutečnosti pro Prahu nejekonomičtější řešení s největším přínosem pro uživatele. Mimo jiné proto, že v našich návrzích jsou obsaženy transparentně všechny náklady - což rozhodně není příklad veřejně prezentovaných návrhů za padesát milionů korun a podobných. Je zjevné, že potichu bude docházet k navyšování a rozdělování zakázek. A konečný účet bude mnohonásobně větší. A jaký bude přínos? Žádný. Praha pouze vybuduje to, co již má nyní. Představitelé Prahy se zaklínají transparentním postupem, ale dělají naprostý opak. Tedy pořádají zvláštní setkání s představiteli firem, které se podílely či podílejí na neprůhledných zakázkách.

Pokud tvrdíte, že jde o firmy, které se podílejí na neprůhledných zakázkách, nemyslíte, že stejně zarážející, zvlášť v kontextu karty opencard, může být, když EMS nemá dohledatelné vlastníky?

EMS má naprosto jasného vlastníka, kterým je holandská EMONEY GROUP B.V. Já mám na mysli například společnosti, které se prokazatelně snažily připravit si pro sebe zakázku v Ústí nad Labem. Naštěstí zasáhl ÚHOS, který jejich postup zastavil. Naše společnost nemá ve zvyku se veřejně opírat do konkurence, a nebudu to dělat ani v tuto chvíli, nicméně je zarážející, že je tendence snažit se neustále poukazovat na údajnou předraženost a neprůhlednost opencard, když opak je pravdou. Vezměte si například InKartu Českých drah. Víte v této souvislosti o tom, že by proběhlo nějaké otevřené výběrové řízení na její řešení? Žádné nikdy neproběhlo ani nejsou známé reálné náklady na InKartu. Nicméně několik let jsou tyto zakázky rozdělovány mezi stále stejné společnosti. Velmi mě tedy překvapuje, když zástupci hl. m. Prahy hledají inspiraci v podobném netransparentním a neekonomickém postupu.

Koneckonců, proč nemůže vedle sebe fungovat opencard a nějaký další systém?

Opencard je především ekosystém, tedy existence jiných systémů znamená jen další náklady a žádné benefity. Ostatně to je i situace se SMS jízdenkami, které odčerpávají 21 až 24 procent z prostředků placených uživateli veřejné dopravy, ve výsledku tedy z rozpočtu Dopravního podniku a hlavního města Prahy. Nerozumím tomu proč. Ekosystém opencard by uměl obsloužit stejnou funkci za podstatně méně.

Veřejně uvádíte, že Praha EMS dluží 170 milionů korun. Za co to všechno je?

Ve skutečnosti je to již dnes blíže 200 milionům korun, protože nečinností Prahy každým dnem narůstají úroky, náklady na právní zastoupení a další související náklady. Tyto částky představují neuhrazené služby a porušení licenčních smluv. Vzhledem k současnému chování HMP je velmi pravděpodobné, že tato částka bude výrazně růst vzhledem k dalšímu poškozování naší společnosti. Pokud nám nezbyde nic jiného než postupovat pouze právní cestou, nemohu vyloučit ani mezinárodní arbitráž. Dáváme ale přednost mimosoudní dohodě. K takové dohodě je však potřeba dvou stran.

Současné vedení Prahy má za sebou sto dní hájení. Jak hodnotíte komunikaci s paní primátorkou, jedná se s ženou lépe než s předchozími primátory?

Není na nás, abychom hodnotili politiky a jejich chování. Bohužel reálný stav je takový, že není vyřešeno vůbec nic a problémy pouze přibývají. Osobně jsem zklamán, že místo skutečně konstruktivního přístupu a hledání smysluplných řešení dochází z mého pohledu ke zkratkovitým rozhodnutím a konfrontačnímu přístupu. Je to naše společnost, která posledních deset měsíců na své náklady podporovala HMP, aby mělo čas transparentně řešit budoucnost opencard. Výsledkem je však naprostý opak.

Primátorka pověřila jednáním s EMS experta Ondřeje Felixe a zástupce pirátské strany, jak se jedná s nimi?

Mám-li být upřímný, tak vlastně nijak. Neboť pověření zástupci se tak nějak vytratili a o ničem nejednají. Jediné, co jsme zaznamenali, je jejich výstup na Facebooku, kde se chlubí řešením problému opencard po dvanácti pivech. Vzhledem k tomu, že opencard obhospodařuje prostředky ve výši dvou miliard korun a dotýká se více než milionu uživatelů, myslím, že to vyžaduje zcela jiný přístup.

Odpověď společnosti ERIKA, a.s.

Dne 26.3.2015 byl na zpravodajském serveru www.tyden.cz publikován v rubrice "Domácí" článek nazvaný "Vedení Prahy asi chce přihrávat kšefty neprůhledným způsobem." Uvedený článek obsahoval nepravdivá tvrzení, která jsou způsobilá poškodit dobrou pověst společnosti ERIKA, a.s. Dle těchto nepravdivých tvrzení bude Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. za užívání aplikace patřící společnosti ERIKA, a.s., platit společnosti ERIKA, a.s. provizi ve výši minimálně 300 mil. Kč ročně. Není pravdou, že Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. bude platit společnosti ERIKA, a.s. za užívání její aplikace provizi ve výši více než 300 mil. Kč ročně. Předpokládaná cena za užívání aplikace Sejf na nákup elektronických jízdenek Dopravním podnikem hl. m. Prahy, a.s. je mnohonásobně nižší.


Ing. Pavel Zákravský
předseda představenstva
ERIKA, a.s."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ