Válka žalobců
Vesecká se opřela do Pospíšila: Není to manažer a musí pryč
28.02.2012 06:26 Rozhovor
Krize na vrchním státním zastupitelství má podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké jednoho hlavního viníka: ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová viní z rozkladu státního zastupitelství právě Veseckou. Ta však vinu odmítá. "Chodila jsem snad já se spisy do Kramářovy vily?" ptá se Vesecká.
Co se podle vás děje na státním zastupitelství?
Jde o pokračování a vyústění manažerské neschopnosti ministra spravedlnosti. Jde o snahu o personální ovládnutí soustavy státního zastupitelství.
Pozorovala jste před svým odchodem z nejvyššího státního zastupitelství, že se schyluje k vleklému konfliktu?
Jsem ze státního zastupitelství pryč déle než rok, můj odchod rozhodnutím vlády bez uvedení důvodů okomentoval Jiří Pospíšil tím, že je třeba zklidnit situaci na státním zastupitelství. Výsledkem je naopak situace, kterou máme všichni možnost sledovat a která nemá obdoby.
Necítíte díl viny za to, co se nyní děje?
Nedokážu si představit, v jakých souvislostech bych měla pociťovat vinu. Znovu opakuji, že jsem víc než rok mimo soustavu a nový nejvyšší státní zástupce (Pavel Zeman - pozn. aut.) v ní působí v zásadě od října roku 2010. Pokud se hovořilo v době mého působení o nějakých problémech, bylo na novém nejvyšším státním zástupci, aby je řešil. Zdá se, že to, na co bylo poukazováno, byly pseudoproblémy, neboť žádná z takzvaně velkých kauz nebyla dořešena a k řešení personálních kroků se přistupuje účelově.
Marie Benešová tvrdí, že za vašeho působení se státní zastupitelství otevřelo vlivu politiků a současná situace je toho důsledkem. Nezní tato teze vzhledem ke kauze Čunek pravděpodobně?
Marie Benešová se mi musela omluvit a omluvila za svá neopodstatněná tvrzení. Toto je stejné. Já jsem nikdy nebyla ta, která se spisy chodila do Kramářovy vily. Nejsem ani ta, která se po odchodu z funkce nejvyšší státní zástupkyně vrhla do politiky a přikláněla se k politikům dle jejich moci ve straně. V kauze Čunek Nejvyšší soud konstatoval, že postupem nejvyššího státního zastupitelství byla odstraněna nezákonnost v dané věci, kterou mají na svědomí státní zástupci ze severní Moravy. Dle logiky Marie Benešové asi i tito soudci otevřeli justici politikům.
Do funkce jste se dostala za vlády Jiřího Paroubka. Jeho spolupracovník Petr Dimun na Facebook napsal, že jste to byla vy, kdo státní zastupitelství čistil od závadných praktik. Vybavujete si takový moment?
Mou snahou od počátku bylo skončit s bezdůvodnou kriminalizací, aplikací trestního práva tam, kde mělo být použito právo jiné. S tím souviselo i prosazení státního zástupce jako odpovědného prvku za úspěšnou obžalobu. Uvedené jsem prosazovala obecně na všech poradách vedoucích i v konkrétních postupech na nejvyšším státním zastupitelství.
Podobnou situací, kterou nyní řeší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jste se musela zabývat na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. Poradila byste svému nástupci, jak by měl postupovat?
Je to výrazně jiná situace. Ohledně olomouckého vrchního státního zastupitelství jsem podala ministru spravedlnosti Pospíšilovi odůvodněný návrh, o němž ministr rozhodl, a doktora Ištvána odvolal. Jak se po soudním sporu mezi ním a Ištvánem ukázalo, rozhodl ministr procesně chybným způsobem. Důvody se soud vůbec nezabýval. Ministr místo toho, aby znovu procesně správně rozhodl, rovnou vrátil doktora Ištvána do funkce. V případě Vrchního státního zastupitelství v Praze se tedy jedná o jiný případ.
Konflikty mezi žalobci začaly kvůli sporu o to, zda ministr směl pověřit Stanislava Mečla funkcí vrchního zástupce. Sama jste jistý čas vykonávala funkci nejvyšší státní zástupkyně na základě pověření, bez řádného jmenování. Proč to tehdy nebyl problém?
V pověření jsem vykonávala funkci toliko jeden měsíc a to do doby, než jsem vládě předložila svou koncepci rozvoje soustavy státního zastupitelství. Po jejím schválení vládou jsem byla jmenována. V průběhu měsíčního pověření jsem nečinila žádné zásadní řídící rozhodnutí. To, co se dělo okolo Stanislava Mečla, bylo jasně účelové.
Za jakých okolností se podle vás justice uklidní?
Nezbytná je výměna ministra spravedlnosti za manažersky schopného a zkušeného právníka, který se nebude bát řešit problémy, strkat před nimi hlavu do písku a odpovědnost přehazovat na jiné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.