Vesecké se může říkat mafiánko, premiér ji podržel
05.06.2008 08:34 Původní zpráva Aktualizováno 05.06. 13:30
Stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová dnes do značné míry vyhrála spor s vysokými představiteli české justice. Krajský soud v Praze totiž rozhodl, že se nemusí omluvit nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké a dalším pěti žalobcům za to, že je kvůli zásahům do kauzy Čunek označila za justiční mafii.
Povinnost omluvit se má Benešová podle soudu pouze vůči Liboru Grygárkovi, náměstkovi vrchního státního zástupce.
Korupční kauza vicepremiéra Jiřího Čunka rozbouřila justici. Zatímco Čunek vyvázl očištěn, soudce pražského krajského soudu Vojtěch Cepl v uplynulých několika týdnech řešil, zda se tak nestalo za podivných okolností.
Špičky české justice, kromě Renaty Vesecké například místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera nebo bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, dnes k soudu nedorazily. Při předešlých třech jednáních se bránili nařčení stínové ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešové, že jsou součástí justiční mafie. Řekla to o nich v rozhlasové relaci v souvislosti s přesunutím kauzy Čunek z Ostravy do Brna.
Zatímco severomoravské státní zastupitelství chtělo Čunka obžalovat, že vzal ve funkci starosty Vsetína půlmilionový úplatek, jihomoravské státní zastupitelství jej k soudu neposlalo. O nečekaném přesunutí Čunkova spisu ze severu na jih Moravy rozhodla Vesecká jen pár dní před podáním obžaloby.
"Absurdita tohoto výroku je pro mou funkci zničující," vysvětlila Vesecká soudci Vojtěchu Ceplovi, proč se hodnocení Benešové dotklo její cti.
Při soudním líčení vyšlo oficiálně najevo to, o čem média informovala už od minulého roku: že Vesecká skutečně svolala schůzku, na kterou pozvala ostravskou státní zástupkyni Zlatuši Andělovou. Právě ona na vyšetřování Čunkova případu zpočátku dohlížela. Ke stolu v brněnském hotelu International si pak přisedli i Kučera s Němcem. Andělová si stěžovala, že po ní chtěli, aby s kauzou Čunek v Ostravě moc nespěchali, protože to vládě způsobuje problémy.
Soudce Cepl: Nejste přátelé, jednali jste nezákonně
"Je mi vyčítáno svolání schůzky v Brně za účelem protahování věci. Byla jsem však o svolání schůzky požádána Pavlem Kučerou v rámci normálních přátelských vztahů, na nikoho jsem netlačila, nic jsem nekomentovala," brání se Vesecká. I další loňské setkání v Jihlavě ve stejném složení, na němž podle Andělové Kučera pronesl, že politické zájmy jsou nadřazeny nezávislosti v rozhodování, bylo podle Vesecké jen společenským setkáním dávných přátel, na němž se nezávazně klábosilo.
Soudce Vojtěch Cepl dnes ve svém rozsudku vyhodnotil jednání Vesecké a dalších pěti žalobců jako "nedovolené intervence", které mohly Čunkovu kauzu ovlivnit. Podle rozsudku šlo o koordinovanou spolupráci lidí, kteří se do případu Čunek neměli vůbec plést.
"Soud neshledal důvody, proč by kterýkoliv ze svědků vypovídal nepravdivě," řek Cepl. U soudu se totiž v uplynulých měsících vystřídalo několik svědků, kteří nekalé chování Vesecké a spol. dosvědčili, včetně Andělové. Tvrzení žalobců, že schůzky byly jen přátelské a o nic na nich nešlo, soudce neuvěřil. "Tento motiv byl vyvrácen při jednání. Soud neshledal, že by vztahy žalobců ke svědkyni Andělové byly přátelské," vrátil se Cepl k soudnímu jednání, na němž se Vesecká a spol. do Andělové tvrdě pustili.
Zadostiučinění pro odvolané žalobce a vyšetřovatele
Při odůvodňování rozsudku se dnes Cepl nijak nevyjadřoval k samotné kauze vicepremiéra Čunka, přesto o ni také šlo. Jedním z důvodů, proč dal soud za pravdu Benešové, je totiž samotný přesun Čunkova případu z Ostravy do Brna, v odborné hantýrce "delegace". "Soud shledal, že šlo o zneužití delegace," vysvětlil Cepl, že Vesecká neměla v ruce zákonné důvody pro odebrání případu původním žalobcům v Ostravě, kteří chtěli Čunka obžalovat.
Zadostiučinění mohou po dnešku cítit i státní zástupci Ivo Ištvan, někdejší šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, a Igor Stříž, jeho bývalý náměstek. Oba byli po kritice Vesecké odvoláni ze svých míst, soudce dnes označil jednání jejich nadřízených za šikanu. A spokojen může být i Milan Šošovička, vyšetřovatel, který kauzu Čunek v Přerově dotáhl do konce - než mu byla odebrána a on byl označen za zaujatého proti Čunkovi. Státní zástupce Arif Salichov, který dostal Čunkův případ na starosti a velmi rychle zjistil, že Čunek žádný úplatek nevzal, je ode dneška také soudně uznaným mafiánem. Jeho kritika Šošovičky byla podle soudu nedůvodná. O tom, že se Šošovička při své práci provinil, rozhodl, aniž měl vůbec čas se seznámit se spisem.
Topolánek: Veseckou neodvolám, nepochybila
Údajní justiční mafiáni |
* Renata Vesecká - šéfka Nejvyššího státního zastupitelství * Karel Černovský - náměstek Renaty Vesecké * Petr Coufal - šéf Krajského státního zastupitelství v Brně * Arif Salichov - Státní zástupce z Jihlavy * Pavel Kučera - místopředseda Nejvyššího soudu *Pavel Němec -exministr spravedlnosti, poradce Úřadu vlády |
"Samozřejmě se odvoláme," prohlásil po soudním jednání advokát Vesecké a spol. Jeho klienti si rozsudek poslechnout nepřišli. Následně zaslali Renata Vesecká, Karel Černovský, Petr Coufal a Arif Salichov redakci tiskové prohlášení, v němž nesouhlasí s tím, jak Cepl jejich "mafiánství" odůvodnil.
"Vyjadřujeme zásadní znepokojení nad zjevnou a zavádějící jednostranností, neobjektivitou a nevyvážeností prezentovaného odůvodnění rozsudku Krajského soudu v Praze," píše se v něm.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil po své mluvčí vzkázal, že bere rozsudek na vědomí, komentovat jej však nemíní. K rozsudku se zato ihned vyjádřil předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Vyzval Pospíšila, aby ihned odvolal Veseckou z funkce. "Pokud tak neučiní, navrhujeme předsedovi vlády, aby podal návrh na odvolání ministra Pospíšila," řek Paroubek.
Premiér Mirek Topolánek (ODS) mu však odpověděl, že nevidí k odvolání nejvyšší státní zástupkyně žádný důvod. "Já na její straně (Vesecké) nevidím žádné pochybení," řekl premiér novinářům.
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.