Po zmizení malajsijského boeingu se vyrojily spekulace i o únosu ufony. Tohle uvažování je dnes běžné a velký podíl na něm mají původci teorií o mimozemském původu starobylých civilizací. Kladou sugestivní otázky a slibují důkazy. Nikdy je nepředložili, přesto pravdám o působení vetřelců dávnověku na lidské dějiny velká část populace věří. Má s nimi věda bojovat?
Východně od hlavního libanonského města Bejrút leží Baalbek. Jedno z nejmytičtějších míst světa, obrovské historické naleziště a nejgigantičtější komplex římských chrámů, jaké kdy byly postaveny. Když jsem Jupiterův chrám uviděl, udivila mě obrovitost jeho ruin i mizivý počet turistů, kteří se tu procházeli (asi proto, že se místní hlásí k Hizballáhu). Jeho základy hravě strčí do kapsy pyramidy v Gíze a tvoří je i tři největší opracované kameny na světě - každý je velký jako čtyři boeingy. Fascinuje i to, jak k sobě obří monolity perfektně pasují. Největší náboženská stavba římského impéria je proto podle Ericha von Dänikena startovací rampou pro kosmické lodě. Že to zní po dvou stoletích existence archeologie legračně či neuvěřitelně? Čtyři z pěti Američanů věří, že vláda pravdu o ufonech zatajuje.
Dnes je velmi populární seriál Vetřelci dávnověku, který je inspirovaný Dänikenovým "výzkumem" a vysílají ho televizní stanice po celém světě. Archeolog evropského významu Jaroslav Tejral z Archeologického ústavu Akademie věd ČR říká, že po dvou dílech se musel přestat dívat. "Je to nedokazatelná dänikenovština, kterou prezentují jako vědeckou záležitost. To ale nemá s vědou nic společného, jsou to jen dohady."
Sám Erich von Däniken v nedávném rozhovoru přiznal, že UFO v životě neviděl. Nepatří totiž mezi kontaktéry, kteří se snaží s ufony setkat, ale mezi příznivce teorií o archeoastronautech. Tvrzení, že právě mimozemšťané mají na svědomí rozmach starověkých civilizací a zásadně ovlivnili i později lidské dějiny. Prodal díky oblibě této teorie skoro sedmdesát milionů svých knih a z hoteliéra se stala pro mnohé celebrita "novodobé archeologie". Nedávno si postěžoval, že v rodném Švýcarsku ani v Německu, kde "jsou lidé trochu omezení", ho nepustí přednášet na univerzity, přesto věří, že se jeho nové pojetí vědy brzy prosadí. "Čisté bádání a rešerše - to dělám. Prameny potvrdí všechno. Já pouze vykládám fakta," tvrdí muž, jehož kniha Vzpomínky na budoucnost se stala roku 1967 bestsellerem. Úspěch korunovaný zfilmováním knihy nemohlo zbrzdit ani odsouzení Dänikena v roce 1970 za zpronevěru, padělání a podvody.
Mnohem víc než despekt vědců zajímá Dänikena úspěch publika - a ten je podle něj dnes obrovský i díky Vetřelcům minulosti, kde se tvrdí, že ufoni přinesli lidstvu písmo, kalendář i technické vymoženosti a zanechali tu i své potomky. Královna Alžběta pochází z vesmíru stejně jako všichni její významní předchůdci. Proč měli faraoni takové čepice? Přece aby zakryli svou dlouhou mimozemskou lebku. A velkolepá vítězství George Washingtona? Před rozhodující bitvou šel poradit s ufonem do lesa. Pokud chrám vypadá díky kupoli jako létající talíř, je to samozřejmě jeho kopie. Král Ašóka nechal stavět stúpy, které je připomínají. Přitom šlo o buddhistické stavby, které souvisely s Ašókovou snahou toto náboženství šířit. Karel IV. také postavil Nové město podle promyšleného "duchovního" plánu a kostely umístil tak, aby jejich spojnice tvořila kříž. Byl snad ufon?
* Jak vyvrací záhadologické teorie profesor egyptologie?
* Jaké jsou největší trumfy záhadologů?
* Prosadí se "nové pojetí vědy" reprezentované Erichem von Dänikenem?
* Věří Däniken tomu, co říká?
* A proč lidé věří jemu?
Odpovědi na tyto i jiné otázky se dozvíte v novém TÝDNU, který vychází v pondělí 31. března.