Většina vysokoškoláků chce být do pěti let po studiích manažery

Domácí
27. 10. 2010 13:04
Většina studentů se po škole vidí v manažerských pozicích (ilustrační foto).
Většina studentů se po škole vidí v manažerských pozicích (ilustrační foto).

Dvě třetiny vysokoškolských studentů chtějí dosáhnout manažerské pozice. Průzkum společnosti Procter & Gamble také ukázal, že téměř třetina mladých očekává, že se do pěti let od nástupu do zaměstnání dostane do vrcholového vedení podniku.

Odborníci však upozorňují, že mladým lidem zdaleka nestačí jen ambice a vzdělání, nejlepší je získávat praxi už během studia.

Podle průzkumu, kterého se v září a říjnu tohoto roku zúčastnilo skoro 1800 vysokoškoláků z celé republiky, považují mladí lidé za nejdůležitější pro svou kariéru schopnosti. "Z výsledků vychází, že studenti v tomto ohledu nepovažují za příliš důležité své studijní výsledky nebo znalosti získané během studia. Podle 65 procent z nich je pro získání práce nejdůležitější proaktivní přístup," uvedla Iva Baroňová z firmy pořádající výzkum.

Z oslovených studentů stáli o manažerské posty nejvíce budoucí právníci a ekonomové, nejméně pak studenti pedagogiky a zemědělských oborů. Za podstatné pro budoucí kariéru považuje většina studentů také dobré komunikační dovednosti, jazykové znalosti a praktické profesní zkušenosti.

Právě praxe při studiu a schopnost uplatnit teoretické znalosti ze školy v reálném provozu firmy jsou podle expertů klíčové. "Jazykové znalosti se berou jako automatické," upozornila Baroňová s tím, že v angličtině jsou zpravidla i všechny náborové materiály a propozice.

K manažerskému postu je podle odborníků důležitá i praxe.Ve snaze "ulovit" nejnadanější absolventy pořádá mnoho firem, hlavně nadnárodních, programy pro studenty, stáže nebo takzvané stínování špičkových manažerů. Odborníci na vzdělávání také doporučují účastnit se nejrůznějších pracovních veletrhů a mezinárodních výměnných programů.

Na nedostatek vzdělaných odborníků si stěžují zejména technické obory, s tímto problémem se už nyní potýkají například Škoda Auto nebo ČEZ. Podle studie pražské pobočky konzultantské společnosti McKinsey and Company může Česká republika kvůli neuspokojivé úrovni školství přijít v příštích letech o stamiliardy korun. Pokud se prý situace nezlepší, HDP by se mohl do roku 2050 propadnout o 11 procent ročně, což je v dnešní době 400 miliard korun.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ