V roce 2009 si syn známé herečky Reginy Rázlové Lukáš vyslechl zprošťující rozsudek v případu, kdy měl podle policie vytunelovat společnost Skloexport. Teď se ale jeho kauza možná před soud vrátí. Prolomit bariéru mlčení se totiž rozhodla jeho exmanželka Barbora. Státnímu zástupci prý dodala důkazy, podle nichž je zřejmé, že Lukáš Rázl skutečně za úpadek kdysi úspěšné firmy může.
"Rozhodla jsem se odtajnit některé věci, týkající se kauzy Skloexport. Skutečně tu kauzu vrhají do úplně jiného světla," uvedla exkluzivně pro Naše Zprávy TV Barrandov Barbora Rázlová. Chce, aby se veřejnost dozvěděla, že za vytunelováním půlmiliardového majetku bývalého libereckého exportního gigantu Skloexport skutečně mohl zčásti i její tehdejší manžel. Připomeňme, že o práci tehdy přišly stovky lidí.
Proč se ale Barbora Rázlová držela až dosud stranou, když samotný čin se měl odehrát už v letech 1996 až 1997? Nechtěla svědčit proti svému někdejšímu manželovi, který ji navíc prý bezprostředně ohrožoval na životě. Syn známé herečky se totiž během jejich manželství ukázal údajně jako násilník.
"Psychopat po všech stránkách. Vždycky když mě napadal, tak mi vzal doklady, klíče od auta, peníze, svléknul mě do naha a vyhodil před dům," uvedla při vzpomínání na minulost očividně rozrušená žena štábu televize. Ze situací, které popisovala, tuhne krev v žilách.
"Hodil mě do auta a odvezl mě na pole. Celou cestu jsem musela být nahá a musela jsem mít hlavu na podlážce, kterou mi tlačil k zemi. Tahal mě za vlasy s tím, že mě jede zabít. Na poli mě znásilnil," říká Barbora.
Její snaha otevřít případ nemusí vyjít na zmar. Ačkoli se totiž událost stala již před řadou let, hospodářské delikty se jen tak nepromlčí. "Vzhledem k tomu, že ještě neproběhla půlka promlčecí doby konkrétního trestného činu, tak dle mého názoru tu kauzu lze za určitých zákonných podmínek znovu otevřít," uvedl pro televizi renomovaný pražský advokát Jan Černý.
A co na nové informace říká sám Rázl? Ačkoli se ho snažila redakce televize i serveru TÝDEN.CZ kontaktovat opakovaně, obsáhleji se vyjádřit odmítl. "Ať si tvrdí, co chce, to je její svaté právo. Těch lží už mám dost a nechci se k ničemu vyjadřovat," sdělil jen telefonicky. Pokud by se kauza k soudu vrátila, hrozilo by muži ze zneužívání informací v obchodním styku a poškozování věřitele až dvanáctileté vězení.
Kauze se obsáhle věnovaly Naše Zprávy na TV Barrandov.
Kauza přehledně V polovině devadesátých let se herečka Regina Rázlová ocitla v čele zprvu nenápadné akciové společnosti Skloexport Group, jež brzy poté za několik set milionů korun skoupila rozhodující podíl Skloexportu Liberec. Tato společnost ovládala zhruba tři čtvrtiny veškerého vývozu českého skla a také rozhodovala o tom, kterým sklárnám přihraje nejlepší zakázky. Okolo Skloexportu Group ale začalo přituhovat, a tak se Rázlová v roce 1997 a svým synem coby členem dozorčí rady společnosti stává hlavní postavou skandálu, který českému sklu výrazně uškodil. Skloexport se začal postupně hroutit. Začala se odvíjet kauza, která trvala deset let. Podle státního zastupitelství šlo o klasický tunel. V obžalobě stálo, že Skloexport přišel v letech 1996 a 1997 o více než půl miliardy korun při transakcích s akciemi a při převodech majetkových podílů ze svých zahraničních zastoupení. Firma tehdy údajně utrpěla škodu při převodu majetku na pražskou akciovou společnost Skloexport Group. Komerční bance a Živnobance dlužila dohromady téměř 1,4 miliardy korun a státnímu rozpočtu dalších více než 0,75 miliardy korun. Podle obhájců se ale rodina jen snažila spasit české sklářství. Dnes už nikdo neví, jak by to dopadlo, kdyby se společníci nerozhádali, v pevné shodě se podělili o miliardový majetek a projekt šel dál podle plánu. Angažmá v roli předsedkyně představenstva největší české sklárny přineslo Rázlové obvinění z pokusu o tunelování a skoro rok ve vyšetřovací vazbě, což se podepsalo na jejím zdraví. Soud nakonec rozhodl o nevině »rázlovců« a v srpnu 2006 Rázlová inkasovala pět tisíc euro jako náplast za průtahy spojené s vyšetřováním. Sumu vysoudila na českém státu až u mezinárodního soudu ve Štrasburku. V roce 2009 byl viny zbaven i syn Lukáš. Podle rozsudku vrchního soudu nebyl Rázl zaměstnancem Skloexportu, ale pouze členem dozorčího orgánu. Neměl tedy ve společnosti dostatečné rozhodovací pravomoci ani zásadní vliv. |