Videozáznam z lednové schůzky Klausova kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa z pražského hotelu Savoy unikl údajně z policie nebo z civilní rozvědky. Uvedlo to Rádio česko. Záležitost vyšetřují společně Inspekce ministra vnitra a inspektoři Úřadu pro zahraniční styky a informace.
"Jsme teprve na začátku šetření, nemůžeme proto potvrdit, ani vyvrátit, zda záznam utekl z naší strany," uvedla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. Podle Rádia Česko vyzvedl videozáznam 24. ledna v hotelu Savoy policista z jednotky specializující se na sledování osob. Požádal jej o to pracovník rozvědky. Záběry sehrály i roli při volbě prezidenta. Ovlivnily například rozhodnutí Strany zelených o tom, že se přikloní k veřejné volbě.
K TÉMATU: Šlouf a Klausův kancléř se několikrát tajně sešli
Generální ředitel hotelu Savoy v Praze Martin Novák nechtěl informace potvrdit, ale nevyvrátil je. Vedení hotelu už podalo trestní oznámení kvůli úniku fotografií z kamerového systému.
Záležitostí se zabývá také vláda. "Mám tyto informace zhruba z konce minulého týdne, ještě před volbou prezidenta. Zakázal jsem to uvolňovat, ale v podstatě potvrzuji, že k něčemu podobnému došlo," potvrdil Rádiu Česko preimér Mirek Topolánek.
O předání videozáznamu ze schůzky hradního kancléře a poradce bývalého premiéra má podle Rádia Česko detailní informace i Bezpečnostní informační služba. "Zpravodajská služba nemůže veřejně mluvit o informacích, kterými disponuje," uvedl její mluvčí Jan Šubert.
V době, kdy se únik záznamu připravoval, však bezpečnostní složky údajně zmonitorovaly několik hovorů mezi bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem a poradcem ČSSD Petrem Dimunem.
Hotel Savoy měl videozáznam opustit přes policistu z jednotky, která se specializuje na sledování osob. Toho prý 23. ledna kontaktoval příslušník rozvědky a požádal jej, aby zajistil záznam z hotelových kamer z předchozího dne a uvedl konkrétní čas. Druhý den policista záznam na DVD získal a pracovníkovi rozvědky jej předal v nedalekém hotelu Crown Plaza.
Šlouf: O volbě jsme nejednali
Zda únik videozáznamu, který zachytil schůzku kancléře Jiřího Weigla se sociálním demokratem Miroslavem Šloufem, není v rozporu se zákonem, zjišťuje také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOU).
Ani hotel Savoy, ani bezpečnostní agentura Special Service International totiž nejsou u ÚOOU registrovány. Kamerový systém tak provozují v rozporu ze zákonem. Záznamy, na nichž lze jednoznačně identifikovat konkrétní osobu, se totiž považují za osobní údaje. "Zkoumáme nyní, jak bylo nastaveno zabezpečení a nastavení průmyslových kamer," uvedla mluvčí úřadu Hana Štěpánková.
Miroslav Šlouf řekl, že hlavním tématem jeho hovoru s Weiglem volba hlavy státu nebyla. Šlouf dále uvedl, že si přesně nepamatuje, zda se sešli jednou nebo dvakrát. Jistě se s Weiglem viděl 22. ledna, když hovořili o obchodních kontaktech. Šlouf prý tehdy také popřál kancléři k narozeninám, přičemž ho oslovil novinář.
Odchod z ČSSD kvůli jeho přiznání, že měl kontakty s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem, požaduje na Šloufovi šéf strany Jiří Paroubek. Expremiér také tvrdí, že Šlouf udržuje "čilé kontakty" s některými ministry za ODS a je prý činný i ve vyjednávání ve prospěch Klausovy prezidentské kandidatury.
Foto: archiv Týdne