Vláda BIS prověřením Sazky nepověřila, řekla komise
05.11.2009 17:46 Aktualizováno 05.11. 19:07
Vláda nezadala Bezpečnostní informační službě (BIS) úkol, aby prověřila společnost Sazka. Na čtvrtečním jednání k tomu dospěla sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS, řekl ČTK její předseda Jeroným Tejc (ČSSD). Zda tajná služba loterijní společnost skutečně sledovala, však odmítl komentovat. Komise podle něj kvůli tomu zašle BIS otázky, na které bude požadovat písemné odpovědi.
Mezi další body usnesení, které komise jednomyslně přijala, patří podle Tejce také to, že si na příští jednání pozve bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) a exministra školství Ondřeje Lišku. "Myslím, že po tom, co dnes zaznělo, téměř není možné nepozvat Mirka Topolánka," řekl Tejc. Jednání se má uskutečnit za 14 dní.
Komise bude dále prošetřovat zejména to, z jakých důvodů se BIS o loterijní společnost zajímala. Bude také zkoumat, zda do médií opravdu unikly citace ze zprávy tajné služby týkající se Sazky.
Podle Tejce se komise bude zajímat o to, zda se BIS na Sazku zaměřila z důvodů hrozícího bezpečnostního rizika, nebo kvůli ochraně ekonomických zájmů státu. V takovém případě bude chtít vědět, o jaké konkrétní finanční zájmy šlo.
"Druhá podstatná záležitost jsou informace, které se objevily v médiích, a citace z údajné zprávy Bezpečnostní informační služby," uvedl Tejc. Komisi podle něj bude zajímat, zda jsou tyto informace pravdivé, což by znamenalo možný únik z tajné služby. "Pak by samozřejmě následovalo další šetření a případně možné podání trestního oznámení," řekl předseda komise.
Na dnešní zasedání komise přišel ředitel Sazky Aleš Hušák a místopředseda představenstva společnosti Roman Ječmínek. Ten novinářům řekl, že sledování Sazky je citlivé zejména pro akcionáře, kteří zastupují občanská sdružení. Překvapilo je prý to, že si BIS ze 381 loterijních společností vybrala právě Sazku. "Není zdaleka největší ve smyslu finančních prostředků, které jí protečou," uvedl Ječmínek.
Sazka o hospodaření nemluví
Společnost podle místopředsedy představenstva zároveň neprovozuje žádné hry, které by mohly posloužit k praní špinavých peněz nebo jiné formě organizovaného zločinu. "Nedovedu si představit, jak někdo sází sazku, sportku nebo šťastných deset a tím se dopouští ohrožení tohoto státu," dodal.
Ječmínek také řekl, že to, v jaké je Sazka hospodářské kondici, je soukromou záležitostí společnosti a rozhodně to nezakládá důvod k prověřování firmy. Sazka podle něj navíc zveřejňuje každoročně zprávu o hospodaření. Členové komise se odpoledne přesunuli do budovy BIS, kde se setkali s ředitelem služby Jiřím Langem.
Server Aktuálně.cz již dříve informoval, že Topolánek a jeho ministr školství Ondřej Liška (SZ) chystali razantní akci proti managementu Sazky a údajně zadali prověření firmy u BIS. Na základě zpráv kontrarozvědky prý dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Topolánek pak uvedl, že o zvláštní pozornost BIS směrovanou k Sazce "nežádal a žádat ani nemusel", protože monitorování loterijních společností je běžnou součástí její práce.
O prověření celé věci stálou komisi pro kontrolu BIS požádala Sazka a její ředitel Hušák. Firma se obrátila i na premiéra Jana Fischera.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek chtěl po BIS, aby prověřila šéfy Sazky
Foto: Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.