Zloději aut vydělávají po dealerech drog a obchodnících s lidmi nejvíc peněz pocházejících z trestné činnosti. S mafiemi autozlodějů chce nyní po letech váhání zatočit česká vláda, která dnes navrhla několik razantních kroků. Zatím z ulic a parkovišť v Česku denně mizí pět až šest desítek vozů, což je desetkrát víc než v podobně zalidněném Maďarsku.
Snad každý Čech zná ve svém okolí někoho, komu ukradli auto - pokud se obětí třetí nejvýnosnější kriminality v zemi nestal sám. Stát v jejím potírání zatím selhává. Přiznává to i zpráva ministerstva vnitra, kterou měl dnes na programu vládní kabinet. "Bez radikální změny přístupu policie a dalších úřadů není možné tento stav zásadním způsobem změnit," píše se v dokumentu, který má TÝDEN.CZ k dispozici. Vláda však zprávu prozatím odložila.
Podle zprávy stojí za podstatnou částí ukradených aut organizovaný zločin. A to navzdory policejním údajům, které uvádějí, že zloději aut jsou ze tří čtvrtin jednotlivci. Tato statistika však podle vládního materiálu "vypovídá spíše o schopnosti státních orgánů rozkrýt" mafie, jejichž působení představuje třetinu majetkové kriminality v Česku. V zemích EU se objasní 60 procent případů ukradených aut, v Česku zhruba sedmina.
Zkorumpované úřady
Dobře organizovaní zločinci často spolupracují s policisty, úředníky i techniky (například ve stanicích Státní technické kontroly), kteří by naopak měli legalizaci kradených vozů zamezit, varuje ministerstvo. Uloupené auto pak snadno dostane novou identitu (nové identifikační znaky a dokumenty) a zařadí se mezi zhruba půl milionu odcizených vozů, které dnes jezdí po českých silnicích.
Krádeže v číslech |
* V roce 2007 bylo odcizeno 20 329 vozidel, v průměru 56 aut denně. * Krádeže aut a krádeže součástek tvoří téměř jednu čtvrtinu celkové kriminality. * Bezprostředně po krádeži bylo zajištěno pouze jedno procento ukradených "hodnot". * Podle dostupných dat je asi 70 až 80 procent ukradených aut demontováno. Zdroj: ministerská zpráva |
Podobný systém funguje už deset let například v Maďarsku, kde od té doby počet ukradených aut klesl desetinásobně. Loni byl zaveden na Slovensku. Ministerstvo počítá také se zákazem dovozu autovraků bez papírů. Dosud nebyla na potřebné změny politická vůle. "Panovaly například obavy, že povinné kontroly budou zbytečným zatížením většiny občanů, jejichž ojetý vůz z trestné činnosti nepochází," říká Josef Pokorný z odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy.
Foto: Profimedia.cz