
Návrh původně počítal se snížením platů ústavních činitelů až o 20 procent. Už ráno vláda navrhla zdanit náhrady ústavních činitelů. Návrh na snížení platů poslanců, soudců a dalších činitelů vláda pošle do sněmovny souběžně s takzvaným Janotovým balíčkem úsporných opatření.
"Je to velmi složitá kauza, tady hrozí určité procedurální problémy, kterým jsme se chtěli vyhnout," poznamenal ministr financí Eduard Janota. Dodal, že je nyní na poslancích, jak se k vládnímu návrhu postaví. Připomněl situaci, kdy soudci podali stížnost kvůli zmrazení růstu svých platů v letech 2003 a 2004, které vláda zdůvodňovala především ekonomickými dopady povodní. Ústavní soud v roce 2007 dospěl k závěru, že zmrazení nebylo protiústavní. "Abychom se tomu vyhnuli, tak jsme postupovali tímto čtyřprocentním snížením," vysvětlil Janota.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer: Vláda se zaměří na platy manažerů statních firem
K autorství nápadu snížit poslanecké platy až o pětinu se hlásí ČSSD. Místopředseda ODS Petr Nečas dnes uvedl, že tyto návrhy považuje spíš za populistický folklor. V celkovém objemu rozpočtu jsou tyto položky podle něj zanedbatelné. Nečas na tiskové konferenci ODS, která předcházela rozhodnutí vlády, také poznamenal, že už nyní mají ministři nižší platy než jejich náměstci a poslanci nižší než ředitelé odborů na ministerstvech.
Foto: Lucie Pařízková