Vláda premiéra Mirka Topolánka nebude mít při středeční diskusi o schváleném balíčku protikrizových opatření ve sněmovně jednoduchou pozici. Silná levicová opozice totiž dopředu avizuje, že se jí vládní návrhy nezamlouvají. Vláda však upozorňuje, že exekutivní protikrizová opatření začínají fungovat okamžitě a legislativní změny nejsou nějak zásadní.
Topolánek dodal, že na "tajnosnubných spekulacích" novinářů ponechá, jak dalece hodlá s osudem protikrizových opatření spojit budoucnost svého kabinetu. Premiér připustil, že vládnout by měl někdo jiný ve chvíli, kdy místo schválených kroků sněmovna odsouhlasí například snížení DPH na pohonné hmoty. Jedná se o společný návrh šéfa poslanců ČSSD Bohuslava Sobotky a "rebela ODS" Vlastimila Tlustého, který podle premiéra v případě přijetí znamená ztrátu asi 80 miliard korun. "Pokud by to prošlo, na žádná další opatření prostě nebude," podotkl Topolánek.
Vše o krizi v Česku najdete ZDE
Naopak opatření, která vládě pomohla vypracovat Národní ekonomická rada vlády (NERV), pokládá předseda vlády za "naprosto adekvátní" předpokládané situaci a osud kabinetu s nimi spojuje jen okrajově.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda chce odpustit malým podnikům zálohy daně
NERV a Kalousek se shodli: nižší daně pro restaurace
Změny legislativy, které jsou podle Topolánka drobné a spočívají prý převážně v "parametrických" úpravách, by mohly projít na březnové schůzi sněmovny, možná ve zrychleném řízení. "Ale znamená to vyjednávat s opozicí nebo pro to sehnat potřebné hlasy," poznamenal Topolánek.
Paroubek opět hrozí vládě vyslovením nedůvěry
Opozice ale vládní návrhy opakovaně ostře kritizovala a připravila vlastní návrhy. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dal najevo, že pokud vláda nepředloží uspokojivý scénář boje s krizí, bude to důvodem pro další z pokusů vyslovit vládě nedůvěru.
"Jestli k tomu bude opozice přistupovat apriorně záporně, je to samozřejmě komplikace," připustil předseda vlády. Dodal, že podle jeho informací se v celé řadě zemí volá spíš po národní jednotě a hledají se cesty, jak opatření realizovat co nejrychleji.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda dá na boj s krizí 40,5 miliardy korun
Vláda zatím není rozhodnuta, zda předá protikrizová opatření do sněmovny v jednom balíku, nebo každé zvlášť. Topolánek ale preferuje společné projednání. "Domnívám se, že by to nemělo jít zvlášť. Vyzobávání některých opatření a naopak schválení třeba té spotřební daně z toho dělá nerealizovatelný koncept. Já se domnívám, že balík má hodnotu v celku. Jsou to opatření velmi vyvážená," podotkl.
Foto: ČTK, Tomáš Nosil