Herec Jiří Lábus v pátek odstartoval vládní informační kampaň „Proti raketám“, která má zvýšit informovanost občanů o výstavbě amerického radaru v České republice. Společně s vládním koordinátorem Tomášem Klvaňou představili a slavnostně vylepili první inzertní plakát na lavičku ve Vítězné ulici.
Kampaň, která bude stát 15 milionů korun, zahrnuje inzeráty v českých denících a vylepení zmiňovaných plakátů na 500 laviček a stejný počet telefonních budek po celé republice. „Plakáty na lavičkách jsme zvolili symbolicky,“ řekl Tomáš Klvaňa. „Chceme občanům vzkázat, aby si názor utvořili v klidu. Posaďte se a podívejte se na všechny informace na internetu, případně si o ně napište,“ dodal Klvaňa. Patron akce Jiří Lábus uvedl, že nechce nikomu nic nutit. „Můj vzkaz všem příznivcům i odpůrcům radaru je stejný – přemýšlejte o radaru bez emocí, vyhledávejte informace,“ sdělil Lábus. „Nicméně osobně si myslím, že protiraketová obrana je dobrá věc,“ dodal herec.
Na plakátech, které v příštích dnech ozdobí městské lavičky a telefonní budky, je obrázek zeměkoule s grafikou letících raket a radaru, který vysílá vlny. Nad tím dominuje nápis „Má se ČR zapojit do systému protiraketové obrany?“, který je doplněn výzvou, aby si občané udělali názor až na základě racionálních faktů. Ty má zajistit vládní brožurka, kterou dostane každý, kdo o ni požádá.
Odpůrci radaru a příznivci vypsání referenda o něm vládní kampani nevěří a považují ji za neseriózní. Podle signatáře iniciativy Pro referendum, sociologa Jana Kellera je založena na podkladech, které odborníci několikrát zpochybnili. Zastánci plebiscitu si myslí, že studie o zdravotní nezávadnosti radaru, kterou v srpnu představilo ministerstvo obrany, je velice chatrný důkaz. Členové iniciativy Ne základnám se proto snaží nabízet alternativní zdroje informací. Provozují například webové stránky www.nezakladnam.cz.
Herci fandí radaru
Akcí, na které společně s politiky podporuje radar také nějaká známá osobnost, bude čím dál víc. „Ano, tato akce není poslední, plánujeme toho víc, ale konkrétní jména po mně nechtějte,“ sdělil serveru TÝDEN.cz Tomáš Klvaňa. „Udělali jsme si průzkum, kdo ze známých lidí podporuje radar, a pan Lábus byl jedním z nich. Proto jsme ho před dvěma dny oslovili, zda by se nechtěl stát patronem této akce,“ řekl Klvaňa, který dále odmítl doměnku, že Jiří Lábus dostal za akci zaplaceno. „Bylo to dobrovolé, bez honoráře.“
Samotná akce měla poněkud úsměvný charakter. Vylepení plakátu a jeho následné pokřtení šampaňským se konalo na parkovišti vedle rušné cesty ve Vítězné ulici. Kolem jezdily tramvaje a auta, takže projevy obou aktérů novináři spíše odezírali, než slyšeli. Herec Jiří Lábus občas zažertoval, největší „úspěch“ měl ale Klvaňa, který omylem rozšlápl jednu ze dvou skleniček na šampaňské, kvůli čemuž pak byli s Lábusem nuceni připíjet z jedné společné číše. „Já ale doufám, že tyhle střepy přinesou naší kampani štěstí,“ řekl na závěr slavnostního výlepu Klvaňa.
Američané chtějí radar postavit ve vojenském újezdu Brdy. Vláda letos s USA zahájila jednání o právním postavení radaru v Česku, i když veřejné mínění a opozice tomu nejsou nakloněny. Záměr vyvolává také negativní reakce Ruska. Česko-americké jednání ještě neznamená, že radar v Česku skutečně bude; definitivní rozhodnutí chce Washington znát příští rok.
Foto: Tomáš Nosil