Vlažná odveta Kanadě: Česko zavedlo víza pro diplomaty
14.07.2009 10:20 Původní zpráva Aktualizováno 14.07. 13:30
Česká republika zavádí vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Oznámil to po mimořádném jednání vlády premiér Jan Fischer. Česko dále povolává svého velvyslance v Kanadě zpět do ČR ke konzultacím, což znamená jeho stažení.
Praha se také v EU odvolá na takzvanou klauzuli solidarity, podle níž může EU také zavést víza pro Kanadu.
Jde o odvetná opatření za víza pro české občany, které od úterní 6.01 SELČ zavedla Kanada. Prvních 48 hodin mohou Češi žádat o vstup do země při příjezdu do Kanady. Od čtvrtka již od nich Kanada bude vyžadovat víza. Žádat o ně bude třeba prozatím na kanadském zastupitelském úřadu ve Vídni.
ČTĚTE TAKÉ: Hotovo. Kanada opět zavádí víza pro Čechy
"Tento krok navíc přichází v období hlavní turistické sezóny a v době, kdy klesl počet žadatelů o azyl oproti květnu o 25 procent," zdůraznil český premiér. Ještě dnes večer nebo zítra ráno se Fischer sejde s předsedou Evropské komise. S Barrosem už mluvil před zavedením vízové povinnosti a šéf komise jej prý ujistil, že se problémem bude zabývat.
ČTĚTE TAKÉ: Problém s vízy. Cestovky odkládají zájezdy do Kanady
Česko se odvolá na klauzuli solidarity a komise má tři měsíce na to, aby rozhodla, zda a jaká opatření zavede. "Naším cílem je obnovení bezvízového styku, tady nejde o konkrétní kroky, ale pro nás je důležitý cíl, tedy návrat ke stavu, jaký byl ještě včera," prohlásil ministr zahraničních věcí Jan Kohout.
Mluvčí Evropské komise Michele Cercone dnes vyloučil, že by Evropská unie nyní automaticky zaváděla víza pro Kanadu. V následujících týdnech posoudí českou žádost o solidaritu, což by znamenalo reciproční zavední víz pro Kanadu všemi členskými zeměmi EU.
Obavy z reakce extremistů
V rozhovoru s kanadským premiérem se český předseda vlády snažil argumentovat také obavami z reakce, kterou zavedení víz pro Čechy přinese. Česko Kanadu žádalo, aby zavedení vízové povinnosti odložila na podzim, po předvolební kampani. "Není vyloučeno, že zavedení víz bude dobrým podnětem pro extremistické strany a pro jejich další zviditelňování," prohlásil Jan Fischer.
Češi podle premiéra upozorňovali i na kanadský azylový systém, který je snadno zneužitelný, a navrhli, aby se Kanada s Českem vzájemně uznaly jako bezpečné země původu. To znamená, že by Kanada nevnímala ČR jako zemi, která diskriminuje své občany.
Kohout: Nikdo mi nic neřekl. Jsem zklamán
Ministr Jan Kohout dnes také vysvětlil, z čeho pramenilo jeho víkendové optimistické přesvědčení, že si Kanada zavedení víz rozmyslí. V rozporu s diplomatickými zvyklostmi jej totiž nikdo z jeho partnerů v předstihu neinformoval, že mu bude zaslána oficiální diplomatická nóta.
"Vycházel jsem z toho, že mezi spojeneckými zeměmi se takové nóty nevyhlašují pouze šest hodin předem a je standardní, že svým kolegům zavoláte s předstihem. K ničemu takovému nedošlo, proto jsem byl optimistický a o to víc se cítím být zklamán," řekl Kohout. Šéf české diplomacie se koncem srpna chystá na cestu do Kanady.
Česká velvyslankyně v EU Milena Vicenová: Usilujeme v EU o zastání |
Kanada v noci zavedla pro Čechy víza. Jak je tento krok vnímán v EU? Rozhodnutí padlo teprve včera v noci, na reakce v mediích musíme ještě počkat.
Jaké kroky lze od unie očekávat? Zastane se Čechů? To je těžké říci. My samozřejmě děláme vše pro to, aby si byli čelní představitelé unie vědomi, že zavedení víz pro občany České republiky je vážný politický problém. Informován je prezident Evropské komise José Manuel Barroso, dnes s ním bude jednat premiér Jan Fischer. Já jsem okamžitě informovala svého švédského kolegu, velvyslance Danielssona, je připraven dopis pro vysokého představitele EU Javiera Solanu. Evropská komise je povinna reagovat na naši notifikaci nejpozději do tří měsíců. Do té doby má navrhnout členským státům další kroky vůči Kanadě.
Co konkrétně řekli čeští diplomaté představitelům EU? Informovali jsme je, že Kanada zavedla pro Česko víza, že se tak stalo navzdory faktu, že jsme již pět let členskou zemí EU. Dále jsme upozornili na vysokou politickou citlivost a závažnost dopadu pro občany ČR. Dali jsme na srozuměnou, že považujeme za nezbytné kroky Komise, které zajistí všem občanům EU rovná práva a vízovou reciprocitu, tedy to, že obě strany buď víza uplatňují, nebo neuplatňují. Pro zajímavost, v současné době je vízová povinnost platná pro Bulharsko, Rumunsko a ČR.
Jaké jsou možné scénáře? A který je nejpravděpodobnější? V naší kompetenci je zavést víza pro kanadské diplomaty, o čemž už vláda rozhodla. O širším typu opatření by musely jednat členské státy EU. U vízových otázek se teoreticky rozhoduje kvalifikovanou většinou, v praxi se vsak vždy usiluje o konsensus. Nelze předvídat rozhodnutí ostatních členských států, nicméně z doby, kdy jsme bojovali o bezvízové cestování do USA, vím, že jednání bývají velmi obtížná.
Máte instrukce z Prahy, jak postupovat? Samozřejmě úzce komunikujeme s ústředím, a to jak s ministerstvem zahraničí, tak s ministerstvem vnitra. |
Foto: Reuters, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.