Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček pravděpodobně skončí spolupráci s exministrem zahraničí Janem Kavanem. Důvodem je jeho setkání se zástupci hnutí Hamas během Vlčkovy eurocesty na palestinská území a do Izraele. "Chci mu to říct do očí, to co mu chci říct," řekl Vlček novinářům. Kavan byl hlavním dirigentem blízkovýchodní "mírové mise". Předseda přiznal, že připravoval podklady pro veškerá jednání.
"Brzy z jejich chování vyvodím personální závěry", řekl Vlček poslancům. Jan Kavan, který se s Hamasem sešel společně s dalším poradcem Vlčka Vladimírem Laštůvkou, je v zahraničí, proto nyní Vlček situaci neřeší. "Přijel jsem v sobotu, pak jsem odpočíval a nyní je zasedání sněmovny. Počkám, až se Kavan vrátí. Kde je Laštůvka nevím, dnes tu není," upřesnil Vlček.
ČTĚTE TAKÉ: Jak se šéf sněmovny Vlček chystá na Blízký východ
Předseda sněmovny odjel do Egypta, na palestinská území a do Izraele před více než týdnem v čele delegace evropských parlamentních politiků z dvanácti zemí, a to díky tomu, že Česko stále předsedá unii. Sám chtěl pokračovat ve svém lednovém plánu na urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Jeho aktivitu už dříve kritizovali čeští poslanci, kterým se nelíbilo, že straní Palestincům a především že hodlá jednat s radikálním hnutím Hamas. Vlček však názor těsně před cestou změnil a slíbil, že se s "teroristy" nesejde.
Jen konzultanti
Proč se do čtyřicetičlenné delegace evropských parlamentů dostal Jan Kavan, Vladimír Laštůvka a Helena Opolecká? Vlčkovi lidé mají zdůvodnění. "Kavan připravoval podklady pro každé jednání pana předsedy. Laštůvka je zkušený člověk, vzali jsme ho jako rezervu pro jednání. Paní Opolecká zaskočila za úřednici protokolu, která náhle onemocněla," řekl vedoucí Vlčkovi kanceláře Ivan Přikryl.
Podle Vlčka je ale Laštůvka "jen příležitostný konzultant", kterému za náhodilé práce vyplácí tisíc korun měsíčně. Kavan si u Vlčka přijde na 25 až 30 tisíc a Opolecká, která "pomáhá Kavanovi" na zhruba stejnou sumu.Všem ale cestu platil parlament. Kolik to stálo, stále není spočítané.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna platila poradcům předsedy Vlčka cestu do Gazy
Zdrželi se vzadu a utekli
"Tato událost byla selháním konkrétních osob," opakuje Vlček o setkání svým lidí s Hamasem. Podle něj se vše seběhlo velmi rychle.
"Bylo tam čtyřicet lidí, nemáte přehled kde všichni jsou, některé ani neznáte. Oni zůstali vzadu, zdrželi se. Nakonec jsem si myslel, že se ztratili," vyprávěl předseda Vlček.
Kavan mu prý poté vysvětlil, že schůzka s Hamasem byla historického významu. "Je přesvědčen že byli u historického okamžiku, kdy si Fatah s Hamasem podaly ruku. Ze to byla chvíle, která posune problematiku dopředu. Těžko se s nima o tom bavilo, říkal jsem jim, že je to odlišná situace," popsal svůj rozhovor s poradcem Vlček, který vylučuje, že by Kavan jednal za státní peníze s teroristy obchodně.
"Nebyl čas na obchodní aktivity," míní a jeho kancléř dodává: "Vylučuji, aby měl s Hamasem obchodní zájmy. Je to asi tak, jako kdybyste vedli diskusi s nemluvnětem o pití alkoholu. Pokud to pan Kavan řekl, měl mentální rezervaci," dodal Přikryl.
Parlamentní diplomacie byla úspěšná
"Šlo také o ověření metody takzvané parlamentní diplomacie. Ta probíhá metodou volnějších neformálních rozhovorů s parlamentáři i představiteli občanských, nevládních a společenských organizací navštívené země. Tím, aby bylo jasno, v žádném případě nesouhlasím s excesy a selháním jednotlivců, ke kterým došlo," nadnesl v úterý Vlček poslancům.
Novinářům pak dodal: "Cíl cesty byl splněn, účastníci byli spokojeni, seznámili se na místě se situací. Mohu vám říct, že ta zkušenost, když to vidíte. Je to daleko horší, než z těch obrázků a z toho, co slyšíte z vyprávění, jsou ty věci daleko horší?" vyznal se Vlček.
Raději nikam nejezdi a nebo lépe vybírej
Předseda lidovců Cyril Svoboda Vlčkovi vyčetl, že měl při plánování sestavy svého doprovodu předvídat. "Jestliže tam byli pan kolega Kavan a pan kolega Laštůvka, toto riziko bylo dopředu dáno. Odpovědnost nese předseda Vlček, který delegaci složil," zhodnotil Svoboda.
Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř dokonce Vlčkovi doporučil, že by stálo za úvahu podobné cesty neabsolvovat. Jen předseda klubu ČSSD Bohuslav Sobotka se stranického kolegy zastal a řekl, že jeho vysvětlení bylo dostatečné.
Vlček ovšem vrátil kritiku předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, který setkání jeho poradců s Hamasem minulý týden odsoudil. Řekl, že to bylo o hrubé porušení principů české i evropské zahraniční politiky. Vlček dnes uvedl, že nad takovou mírou politizace této události může jen vyslovit lítost.
Šli za Hamasem zcela svévolně
Členům delegace prý během cesty Vlček výslovně zakázal jednat s Hamasem. Členové delegace, mezi nimiž byla kromě Kavana a Laštůvky i poslankyně europarlamentu Luisa Morgantiniová, delegaci podle něj opustili svévolně a neinformovali ho o tom. "Těžko mohu místopředsedkyni něco přikazovat," krčí rameny.
Vlček se z události podle svého proslovu poučil. Napříště bude žádat stanoviska členů delegace, v nichž uvedou, zda jsou ochotni dodržovat program a zdrží se všeho, co by mohlo delegaci poškodit. "Českou republiku jsme si zviditelnili, ale negativní zviditelnění bylo více tady než v těch státech, které jsme navštívili," hodnotí Vlček.
Ilustrační foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek, Reuters