Vnitro a policie mají anticenu za informování o policejní reformě

Domácí
29. 9. 2016 15:40
Zleva ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý.
Zleva ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ministerstvo vnitra a policejní prezidium získaly hlavní anticenu v soutěži o ochotě úřadů poskytovat informace. Dostaly ji za "chaotické informování o policejní reformě". Výsledky dnes zveřejnila pořádající Otevřená společnost. Nejvyšší pozitivní ocenění získalo město Děčín za umožnění účasti veřejnosti na rozhodování, mimo jiné při plánování dálničního přivaděče. Ministerstvo vnitra označilo udělení anticeny za pokračování kampaně proti reorganizaci policie.

Oldřich Kužílek za organizátory k udělení anticeny uvedl, že policejní prezidium k reorganizaci policie včetně slučování jejích elitních útvarů nejprve odmítalo uvést jakékoli podrobnosti. Posléze poskytovalo jen minimum informací o reformě, kterou kritizovalo i vládní hnutí ANO. Podle Kužílka byl postup policie i ministerstva v rozporu s povinností "informovat veřejnost přiměřeným způsobem", kterou ukládá kompetenční zákon.

Ministerstvo vnitra vnímá udělení anticeny jako pokračování kampaně proti nedávné policejní reorganizaci. "Opravdu jsme nezvládli čelit této cílené kampani rozpoutané jedním z největších vydavatelství, navíc vlastněným aktivním politikem," sdělila tisková mluvčí ministerstva Lucie Nováková.

Cenu za neposkytování informací dostala od hodnotící poroty společnost ČEZ za to, že i navzdory rozhodnutí Nejvyššího správního soudu odmítlo vyhovět žádosti o údaje podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Za útok na svobodu projevu dostala cenu obec Vestec u Prahy za zastrašování občana, s nímž je ve sporu.

Anticenu veřejnosti obdržel Parlament ČR za náhubkový zákon, tedy za uzákonění možnosti odsoudit firmy včetně mediálních za pomluvu se sankcí až 20 let zákazu činnosti či jejich zrušení. Jen těsně podle pořadatelů unikla Parlamentu kladná cena, tentokrát za přijetí zákona o zveřejňování smluv v registru.

Negativní ocenění dostal od veřejnosti také Ústav zdravotnických informací a statistiky za odepírání informací od porodech. Kladně byl naopak veřejností oceněn Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za zveřejnění údajů o nemovitostech v držení státu a jejich využití nebo národní koordinátor otevřených dat Michal Kubáň. U poroty uspěli pražský zastupitelský klub pirátů, město Lanškroun a Lukáš Svoboda za web MapaSamospravy.cz, který umožňuje jednoduše dohledat dokumenty z 1200 radnic podle adresy.

Mezi nominované, kteří porotu zaujali, ale nakonec cenu nedostali, patřil Český hydrometeorologický ústav za odpírání žádosti o historická data o měření teplot. Zdůvodnil to podle pořadatelů tím, "že se nejedná o informace, ale o údaje".

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ