Ministerstvo vnitra zaplatí dvěma účastníkům technoparty CzechTek, která se konala v roce 2005 u Mlýnce na Tachovsku, za tehdejší neadekvátní zásah policistů celkem 100 tisíc korun. Pavel Kuchař dostane 60 tisíc korun a Ondřej Holous 40 tisíc korun. Ministerstvo se také musí oběma omluvit. Rozhodl o tom pražský vrchní soud.
Změnil tak verdikt Městského soudu v Praze z července 2008, který dvojici přiznal omluvu a dvacetitisícové a desetitisícové odškodné. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.
"Zásah do osobnostních práv byl skutečně obzvlášť závažný," uvedla předsedkyně senátu Romana Vostrejšová, podle které nebyly částky přiznané městským soudem dostačující. Odvolání účastníků technoparty tak vyhověla v plném rozsahu. Vnitro musí na základě jejího rozhodnutí zaplatit soudní výlohy, podle prvoinstančního verdiktu je měly platit strany společně.
Kuchař s Holousem v žalobě tvrdili, že je policisté zasahující na akci napadli a vhodili jim do auta dýmovnice. Podle soudu se podařilo prokázat použití slzného plynu proti oběma žalujícím a v případě Kuchaře také to, že ho policista udeřil obuškem. U Holouse útok obuškem prokázán nebyl, a proto mu soud přiznal nižší finanční zadostiučinění než jeho kamarádovi.
"Mám z toho dobrý pocit, že se námi mohou lidé inspirovat, že i vůči státu se dá bojovat," prohlásil po skončení jednání Holous. Podle jeho slov policisté jeho i Kuchaře při zásahu ponižovali, nadávali jim a vyhrožovali dalším bitím. Právní zástupkyně ministerstva vnitra Monika Henyšová hájila u soudu policii tím, že její zásah byl legální, technoparty byla do poslední chvíle utajovaná a účastníci si museli být vědomi, že není zcela zákonná.
Tvrdý policejní zásah proti několika tisícovkám tanečníků vyvolal v roce 2005 ostré protesty veřejnosti i debatu mezi politiky. Organizátoři technoparty si kvůli pořádání akce pronajali louku u Mlýnce. Majitelé okolních pozemků, po kterých technaři na pronajaté místo přijížděli, na ně podali trestní oznámení. Situaci poté posoudil státní zástupce společně se soudním znalcem, kteří dospěli k názoru, že účastníci CzechTeku spáchali trestný čin poškozování cizí věci. Policie proto proti zhruba 5000 mladých lidí opakovaně zasáhla.
Tisícovka policistů, převážně těžkooděnců, použila slzný plyn, pendreky, výbušky a vodní děla. Několik desítek technařů i policistů bylo zraněno. Postup policie vyšetřovala Inspekce ministra vnitra. Obdržela přes 100 trestních oznámení, většinu z nich ale odložila - buď kvůli přílišné obecnosti, nebo proto, že se nepodařilo prokázat vinu konkrétních policistů.
Foto: ČTK, Karel Šanda