Ministerstvo vnitra popřelo informace médií o tom, že by plánované propouštění policistů v příštím roce dopadlo převážně na řadové policisty. Mluvčí úřadu Jiří Reichl sdělil, že v případě nutného propouštění kvůli šetření peněz hodlá vnitro nalézt úsporu zejména u policistů, kteří jsou zařazeni "mimo přímý výkon služby".
Předseda policejních odborů Milan Štěpánek přiznal, že dnešní zprávy vyvolaly mezi policisty velkou nevoli a prohloubily jejich nejistotu. Na informace ostře zareagovali i hasiči. Pokud odboráři nenajdou jiné řešení, svolají demonstraci.
Napjatou situaci vyvolalo dnešní prohlášení ministra vnitra Radka Johna v deníku Právo. Ministr uvedl, že vnitro začne napřesrok kvůli úsporám propouštět policisty, aby předešlo plošnému snížení tarifních platů všech policistů a hasičů. Právo napsalo, že propouštění začne zhruba ve druhém čtvrtletí příštího roku a dotkne se převážně řadových policistů.
ČTĚTE TAKÉ: John udrží platy policistů, ale bude propouštět
Filmování demonstrací. Policie dostala u soudu za uši
"Budeme se chtít rozloučit s těmi, kteří jsou nejméně užiteční pro Českou republiku, abychom minimálně sahali na platy těch, kteří užiteční jsou," citoval deník Johna. Vnitro poté vydalo prohlášení, v němž popřelo, že by se případné propouštění dotklo hlavně řadových policistů. O práci by prý spíše přišli "policisté mimo přímý výkon služby" - mluvčí Reichl upřesnil, že tím ministerstvo myslelo "úřednický stav".
Kolik policistů by mělo přijít o práci, zatím není jasné. Nezbytným předpokladem pro případné propouštění je podle ministra Johna změna zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.
Postoj ministerstva vyvolal bouřlivou reakci policejních i hasičských odborů. Šéf policejních odborů Štěpánek řekl, že v posledních několika týdnech mezi policisty vidí jednoznačnou ztrátu motivace kvůli tomu, že se neustále mluví o možném snižování platů, propouštění či novele služebního zákona, která by policisty mohla připravit o výsluhy. Dnešní informace z vnitra prý proto mají "velký výbušný potenciál". Štěpánek požádal ministra Johna, aby se s odboráři co nejdříve sešel. Případnou demonstraci označil za jednu z možností, jak zabránit destrukci policie.
"Několik let se hovoří o tom, že policie má podstavy. A teď najednou máme policistů dost nebo více, než potřebujeme?" upozornil. Podle něj by zvažovanému propouštění musel předcházet důkladný personální audit. "Mám obavu, že by to bylo jakési plošné škrtnutí bez hlubšího zkoumání," doplnil. Navíc se obává, že policisté zjistí, že bude lepší, když odejdou sami a dřív, než je zasáhne propouštění.
Pro policii jsou podle Štěpánka nepostradatelní i lidé v nepřímém výkonu služby - tedy například policisté, kteří mají na starosti výcvik ostatních. Takových lidí je zhruba čtyři tisíce z celkového počtu 43 tisíc policistů. Výrazné snížení jejich počtu nebo počtu občanských zaměstnanců policie by prý bylo "řešením - neřešením".
Ministerstvo vnitra čeká v letošním i příštím roce razantní šetření mimo jiné na mzdových prostředcích. Podle stávajícího návrhu státního rozpočtu na rok 2011 musí vnitro ze mzdových prostředků ušetřit stejně jako všechny ostatní resorty deset procent. Štěpánek tuto částku pokládá za neúměrně vysokou a přehnanou.
Foto: ČTK, Jan Schejbal