On-line deník TÝDEN.cz zjistil, že v roce 2010 využilo ministerstvo vnitra právní služby advokátní kanceláře Weinhold Legal bez uzavření písemné smlouvy za 13,7 milionů korun. Informace byla ověřena ze tří dobře informovaných zdrojů.
Nakonec ji potvrdil i mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka: "Ano, jde o tuto advokátní kancelář."
Ministerstvo tyto služby dosud nezaplatilo. "A pokud to udělá, dopustí se dalšího porušení rozpočtové kázně," uvedl již v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, aniž by konstatoval, o jaké právníky šlo. Nynější vedení ministerstva podle mluvčího Řepky odmítlo tuto částku zaplatit. "Vede o ni s advokátní kanceláří soudní spor," potvrdil.
Podezření na kartelovou dohodu
Zarážející přitom je, že nejde o první problém zmíněné advokátní kanceláře. V říjnu 2013 se už ministerstvo obrany obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s podezřením na kartelovou dohodu mezi advokátními kancelářemi, které se účastnily tendru, v němž resort hledal externí právníky. Maximální hodnota zakázky byla předpokládána na více než 33 milionů korun.
Ve výběrovém řízení nakonec uspěly i advokátní kancelář Pergl a Partneři (podala nabídku spolu s kanceláří DLA Piper) a právě kancelář Weinhold Legal.
Jak poukázal jeden z jejích účastníků - advokátní kancelář Johnson Šťastný Kramařík - odevzdaly expertní analýzy, které se na mnoha místech zcela shodují. "Jelikož zadavatel (ministerstvo obrany) pojal podezření na možné porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže ze strany účastníků tendru, obrátil se v této věci na ÚOHS," potvrdila již časopisu TÝDEN Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Současný stav šetření ministerstvu znám není. "V tuto chvíli nemáme od ÚOHS žádné stanovisko," uvedla Zechmeisterová. Mluvčí antimonopolního úřadu Milena Marešová ji doplnila, že "správní řízení dosud neskončilo".
Prokáže-li se však, že nabídky advokátních kanceláří se shodují, firmy se budou zpovídat ze zakázané kartelové dohody. Navíc by se dopustily dvou trestných činů, a to porušení předpisů o hospodářské soutěži a pletich při veřejné soutěži. Hrozilo by jim též, že je ÚOHS zapíše na černou listinu veřejných zakázek, což znamená stopku pro účast v takových tendrech.
Problém s účetnictvím
Daniel Weinhold je současně předsedou expertní skupiny Platforma pro transparentní veřejné zakázky. Weinhold, jenž poukazuje na nešvary druhých, přitom může podle zjištění TÝDNE čelit dalšímu závažnému problému.
Ve svých výročních zprávách za období od 1. července 2009 do 30. června 2010 a za období od 1. července 2011 do 30. června 2012 do obchodního rejstříku dodala kancelář zcela nečitelný a rozmazaný výkaz zisku a ztrát. Ten je stejně tak rozmazán ve Zprávě nezávislého auditora o ověření roční účetní závěrky k 30. červnu 2011. Vždy jde pouze o poslední strany dokumentu. Až se nechce věřit, že by šlo o náhodu či technický problém.