Druhý pokus o volby: poslanci změnili ústavu
11.09.2009 14:40 Původní zpráva Aktualizováno 11.09. 15:15
Poslanci si otevřeli cestu k předčasným volbám. Schválili změnu ústavy, která jim umožní rozpustit se a prezidentovi vyhlásit volby v listopadu. Změna tak začne platit na již rozběhlé volební období, což je podle některých poslanců protiústavní. Miloš Melčák již chystá stížnost, kterou chce rozpuštění sněmovny zabránit.
Poslanci se nakonec shodli, že ústavu změní novelou navrženou senátory, s jediným pozměňovacím návrhem Marka Bendy (ODS). Podle novely si poslanci třípětinovou většinou odhlasují rozpuštění a prezident je nemůže odmítnout. Teď půjde novela do Senátu. Kdy se senátoři k hlasování dostanou, není jisté. "Senátoři si včera schválili, že dnes mohou jednat až do 23. hodiny," řekl mluvčí Senátu Petr Kostka.
ČTĚTE TAKÉ: Melčák se chystá na stížnost. Volby nemusejí být
"Tento zákon má velmi silný mandát, byl schválen napříč stranami," pochvaloval si po hlasování Mirek Topolánek, předseda ODS. O poslancích, kteří hlasovali proti, prohlásil, že jsou "viníci této situace a nechtějí odejít ze sněmovny a přijít tak o peníze". O tom, jak dopadne úterní hlasování o rozpuštění poslanců, nechtěl spekulovat.
Stížnost bude
Podle Melčáka by změna ústavy, kterou poslanci schálili, měla platit až od dalšího volebního období. K rukám Ústavního soudu již chystá další stížnost. "Jestli se v téhle zemi bude zneuctívat Ústavní soud, pak se ptám, co nás čeká?" řekl Melčák ihned po schválení novely. Mirek Topolánek se podle svých slov Melčákovy stížnosti neobává. "Ústavní soud bude ve zcela jiné situaci, tato změna znamená trvalé řešení," dodal Topolánek. "Pochopil jsem, že podá stížnost. Je to popleta," řekl k Melčákovi předseda ČSSD Jiří Paroubek.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci obědvají. Poté odhlasují změnu ústavy
Lidovci chtějí hlasování o rozpuštění sněmovny zatím odložit. Chtějí vědět, jak bude Ústavní soud reagovat na další stížnost Miloše Melčáka. "Hlasování o rozpuštění sněmovny by se mělo odložit. Jinak by mohla vzniknout neřešitelná situace. Chceme, aby pan Melčák podal stížnost co nejdříve," řekl předseda Cyril Svoboda.
Návrh podpořilo 149 ze 190 poslanců. Změna ústavy prošla díky hlasům ODS, ČSSD, většiny lidovců a Olgy Zubové. Proti byli zelení, Melčák, Jan Schwippel, Juraj Raninec a Věra Jakubková. Zdrželi se komunisti, čtyři poslanci ODS, dva lidovci a nezařazený Petr Wolf. "Toto hlasování je pro některé poslance složité. Mohu spekulovat, co je vedlo k tomu, že nehlasovali se svým klubem," omlouval je Topolánek.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.