Sněmovna se dohodla: schválí změnu ústavy
08.09.2009 19:03 Aktualizováno 08.09. 20:05
Sněmovna asi podle dohod stran bude moci schvalovat své rozpuštění třípětinovou, tedy ústavní většinou poslanců a prezident jí pak bude muset vyhovět. Návrh, který připravili právní experti stran, má nahradit původní obsah senátní novely ústavy.
Předložil jej Marek Benda (ODS), s návrhy přišli i další poslanci. O novele sněmovna bude moci rozhodnout ve čtvrtek večer, po uplynutí zákonné lhůty 48 hodin.
POSLEDNÍ JEDNÁNÍ SNĚMOVNY JSME SLEDOVALI ON-LINE, ČTETE ZDE
FOTOGALERII ZE SCHŮZE SNĚMOVNY NAJDETE ZDE
"Ukazuje se, že sněmovna je schopna se dohodnout, i když jen na rozpuštění sněmovny. V jiných věcech nyní ne," řekl po jednání Mirek Topolánek (ODS). "Volby by mohly být opravdu v době kolem 2. listopadu," dodal.
Černá ovce: zelení
Třetí čtení zákona by měla sněmovna odsouhlasit ve čtvrtek. Je ale docela dobře možné, že se k němu dostaneme až v pátek ráno. "Lhůtu jsme zkrátili. Projednávat bychom mohli zákon zhruba v 18 hodin ve čtvrtek nebo v pátek ráno, to by bylo praktičtější. Doufám, že nebude žádný zádrhel, jsem velký optimista. Dohodu porušili jen zelení," míní Jiří Paroubek.
Zelení totiž odmítli hlasovat pro zákon dřív než uslyší verdikt Ústavního soudu. "Nesouhlasíme s tím, co udělala sněmovna, Vytváří nátlak na Ústavní soud ještě předtím, než zveřejní svůj nález," řekl předseda zelených Ondřej Liška, který neúspěšně navrhl, aby se o zákonu jednalo až poté, co se soud vyjádří. "Je to jakýsi políček Ústavního soudu," míní Liška.
Paroubek: Nejde o nátlak na soud
Paroubek ale nepovažuje svoje výroky o změně postavení Ústavního soudu ani jednání o zákonu za nátlak na soud. "Já jsem si dal záležet, abych zjistil, jak probíhají debaty například v USA, když tamní Ústavní soud rozhodne něco nemilého zákonodárné moci. Je o velmi podobné. Připouštím, není to ani tady debata z nedělní školy a všechno proběhlo korektně," míní.
K TÉMATU: Paroubek chce měnit postavení Ústavního soudu
Hlas lidu: Ať to nějak dopadne!
Výroky z úterního jednání vlády |
Mirek Topolánek (ODS): Za této situace máme na výběr ze dvou zel: buď přijmout nejistotu a chaos vyvolané zásahem Ústavního soudu do moci zákonodárné, nebo jeho rozhodnutí ignorovat. To druhé by sice bylo z pohledu přirozeného práva logické, avšak důsledky by byly strašlivé.
Cyril Svoboda (KDU-ČSL): Z mého pohledu je nepřijatelné vést válku s Ústavním soudem. |
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.