Hádanka jménem Klaus: dá Sobotkově ČSSD šanci?
31.05.2010 07:00 Analýza
Volební víkend skončil a rozjíždějí se rozhovory o nové vládě. Celá politická scéna ale nyní čeká na stěžejní "výkop" prezidenta Klause. Podle toho, koho pověří sestavením vlády, se jednání mohou ještě zkomplikovat.
Vypadá to, jako by bylo všechno jasné. Už v průběhu sobotního sčítání hlasů hovořili politici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných o pravicové koalici, kterou začali již týž večer osobně dojednávat. "Tato země má nakročeno k pravicové vládě," zněla i první reakce Jiřího Paroubka na odhady volebních výsledků.
ČTĚTE TAKÉ: Propadák tradičních stran, přišly o dva miliony hlasů
John si klade podmínky pro vládu. Škrty a reformy
Ale tak jednoduché to ještě být nemusí. Formálně vzato vyhrála volby přece jen ČSSD a ještě nikdy v polistopadové historii se nestalo, že by aritmetický vítěz voleb nedostal šanci sestavit vládu. A co je důležité - tuto šanci také vždy využil.
Uspěli Zeman i Topolánek
I socialisté se nyní o nepsané právo vehementně hlásí. "Měli bychom se pokusit o vládu. Přáli bychom si, aby byla dodržena ústavní zvyklost. Nechceme vyklidit pole předčasně," řekl v neděli úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka.
Názory na to, koho by měl Klaus pověřit jednáním o nové vládě, se různí. Lídr ODS Petr Nečas se zjevně obává možných komplikací. "Vítěz voleb musí mít kromě vítězství v počtu hlasů i koaliční potenciál," zpochybňuje nárok ČSSD. Karel Schwarzenberg a Radek John by naopak ČSSD šanci dali, aby se prezident vyhnul podezření, že někomu straní.
ČTĚTE TAKÉ: Z kandidátů-outsiderů jsou poslanci, skokani roku
Zahraniční média české volby nezaujaly, stačí výsledek
Nečas ví, proč se pověření Bohuslava Sobotky brání. Zatím vždy v Česku první pověřený vyjednavač uspěl, i když situace vypadala sebevíc bezvýchodně. V roce 1998 se Miloši Zemanovi dávaly minimální šance na úspěch, ale on přišel s nečekanou variantou opoziční smlouvy. Podobně po minulých volbách hrála čísla proti Mirku Topolánkovi, ale i ten po první vládě bez důvěry nakonec pro druhý kabinet díky dvěma přeběhlíkům důvěru získal.
Startuje hradní kolečko
Na tahu je tedy prezident. Ústava jeho manévrování po volbách nijak nesvazuje, a proto se hlava státu pohybuje jen v mezích dosavadních ústavních zvyklostí a vlastní fantazie.
Klaus zatím mlží. Hned po vyhlášení výsledků naznačil, že vítěz voleb by měl dostat šanci na sestavení vlády, ovšem závisí to prý na řadě dalších okolností. "Dá se očekávat, že prezident jako prvního na Hradě přijme vítěze voleb. Ale jmenován předsedou vlády by byl ten, kdo by přišel s nějakým životaschopným projektem a dohodou, která má šanci získat podporu sněmovny," upřesnil Klausův tajemník Ladislav Jakl.
Na pondělí si Klaus pozval na Hrad předsedy parlamentních stran a skutečně začne Sobotkou. Pověření k jednání o vládě se některý z nich zřejmě dočká až po tomto úvodním kolečku schůzek.
Povolební paranoia
I kdyby se Sobotka práva prvního pokusu dočkal, nemá samozřejmě vyhráno. Lídři ODS, TOP 09 a VV už fakticky bez prezidentského pověření rozhovory o nové vládě zahájili. Ale funkcionáři ČSSD již v sobotu večer při odchodu z prvního povolebního jednání svého předsednictva prozrazovali, že jim nezbývá nic jiného než nabídnout případným partnerům dalekosáhlé ústupky - jak v programu budoucí vlády, tak v jejím personálním obsazení.
V takové situaci nelze podceňovat ani faktor vzájemné podezřívavosti. Pokud by ČSSD během svých sondáží zvedla i kartu velké koalice s ODS, mohly by TOP 09 a VV vzít zavděk "vrabcem v hrsti", tedy koalicí s ČSSD, než by riskovaly případné čtyři roky v opozici.
I tady by se našel příklad z nedávné historie. Když spolu po minulých volbách začaly jednat ODS a ČSSD, Miroslav Kalousek v čele KDU-ČSL předvedl známý veletoč a byl ochoten sestavit vládu se socialisty a s tichou podporou komunistů.
Foto: Karel Šanda, Tomáš Nosil, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.