Za lékaře si připlatíte, vzkazují lidem politické strany
27.05.2010 17:30 Původní zpráva
Do nemocnic vtrhne příští rok krize a na léčení nebude, varuje první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Pojišťovny přitakávají. Pacienti si proto budou muset připlatit, shodují se před volbami politické strany.
V českém zdravotnictví se každoročně protočí kolem 250 miliard korun. Peníze však nestačí, přestože lidé sahají u lékaře hlouběji do kapes.
Dokládají to čísla Ústavu zdravotnických informací a statistiky: za posledních sedm let stoupla spoluúčast pacienta o 123 procent, tedy z 19 na 43 miliard korun. Dnes tvoří kolem 15 procent všech výdajů na lékařskou péči. K pojistnému si lidé běžně hotově připlácí průměrně tři až pět tisíc. Čím je pacient starší, tím utratí víc.
ČTĚTE DÁLE: Nemocnic bude méně. Škrty postihnou hlavně malé špitály
Doplatky za léky se zvedly. Lidé musejí dát až třikrát víc
"Spoluúčast pacientů se stala vůbec nejrychleji rostoucí položkou v Česku. Výdaje rodin na zdravotnictví rostly dokonce rychleji než spotřebitelské ceny," uvádí zpráva ústavu z jara tohoto roku. Spoluúčast rostla i přesto, že si Češi předplatili víc péče, než nakonec dokázali spotřebovat. Zatímco například v roce 2008 odvedl každý Čech do státní kasy na pojištění v průměru 20 392 korun, doktor ho pak léčil za méně peněz - za průměrných 19 353 korun.
"Výběry na pojistném se však s příchodem krize rychle tenčí. Třeba loni se poprvé vybralo na pojistném meziročně méně, a to o 0,2 procenta," podotýká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich. Pojišťovny podle něj už druhý rok žijí z rezerv, které si předtím vytvořily. "Začátkem příštího roku se dostaneme do finančních problémů," varuje Fridrich.
Je proto podle něj třeba urychleně jednat: zvednout platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané, kromě toho navýšit pojistné také osobám samostatně výdělečně činným.
Zdravotnictví by podle Fridricha pomohla také další věc: stanovení standardu a nadstandardu. Tedy péče, kterou ještě zaplatí obyčejné pojištění, a péče, za kterou už dá pacient něco navíc. Pojišťovny chtějí také dávat pokuty pacientům za rizikové chování.
PSALI JSME: Lék na rakovinu prsu dostane méně žen. Chybou úřadů
Korupce sebere ročně zdravotnictví 27 miliard korun
Politici se Svazem pojišťoven souhlasí. Ať už dopadnou volby jakkoliv, spoluúčast poroste. Připojištění a nadstandard totiž chtějí prakticky všechny strany. Ty pravicové navíc plánují ponechat takzvané regulační poplatky.
"Kvůli krizi je třeba zvýšit úhrady za pojištění a stanovit standardy léčebné a diagnostické péče. K nim je pak třeba přidat úhradové standardy," potvrdil například Tom Philips z KDU-ČSL. Kromě toho plánuje ušetřit peníze tím, že bude jinak nakupovat léky a zdravotnické prostředky.
"Spoluúčast pacienta bude muset růst, i když ne skokově. Vždy bude muset existovat pro pacienta nějaká alternativa, která bude plně hrazená z pojištění," přiznává také Boris Šťastný - jeden z adeptů na budoucího ministra zdravotnictví za ODS. Také občanští demokraté chtějí, aby si lidé připláceli za některé služby, které zákon určí jako nadstandardní. Lidé se však na to budou moci připojistit. "Zájemci si také budou moci spořit na ošetřovatelskou péči v důchodovém věku," doplňuje výčet změn Šťastný.
TOP 09 jde nejdál - chce, aby rostla spoluúčast pacienta až o tři procenta ročně. "Nechceme se vrátit ke státnímu zdravotnictví," odmítá léčení bez finanční spoluúčasti pacienta Vladimír Pavelka.
Standard a nadstandard, za který si budou lidé platit, plánují i socialisté. Také v jejich programu se objevuje budoucí možnost připojištění. Lidem naopak odpadnou regulační poplatky. "Peníze ušetříme také snížením lůžek v nemocnicích. Podle statistik je až třetina postelí neustále nevyužitá," doplnil Jiří Běhounek - hejtman Vysočiny a jeden z kandidátů na ministra zdravotnictví za ČSSD.
Se standardy a připojištěním počítají i Strana zelených a Věci veřejné.
Foto: ČTK, archiv Týdne.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.