I politik, který je veřejnou osobou, má do jisté míry právo se bránit. Prohlásil to ministr práce a sociálních věcí František Koníček v debatním pořadu TÉMATA TÝDNE na televizi Barrandov. Reagoval tak na vlnu kritiky, která se vůči němu strhla poté, co o redaktorce serveru Aktuálně.cz prohlásil, že se chová jako hovado.
"Nerad používám expresivní výroky, ale po pětadvaceti minutách naprosto neplodného rozhovoru plného osobních invektiv jsem ho použil. Omluvil jsem se za to, nemám to ve zvyku," konstatoval Koníček. "Nicméně jsem toho názoru, že i politik, který je veřejnou osobou, má do jisté míry právo na svoji vlastní privátní ochranu a nemá povinnost akceptovat jakékoliv nepravdy, lži a invektivy, Tady si zavdáváme i s tím, kde je ta hrana i potřeby žurnalistické etiky a míry profesionality a já mám za to, že i politik má právo se bránit," dodal Koníček v televizi Barrandov.
Celá kauza vznikla v půlce října, kdy se ho redaktorka Aktuálně.cz Eliška Bártová ptala mimo jiné na to, jak se má veřejnost vypořádat se skutečností, že byl držitelem anonymních akcií společnosti Karlštejnská, a. s., ačkoliv Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ), za kterou Koníček kandiduje, proti anonymním akciím vystupuje a slibuje, že bude usilovat o jejich zrušení.
Reportérka argumentovala tím, že Koníček jako politik byl v minulosti spoluvlastníkem těchto majetkově neprůhledných společností a přes své rodinné příslušníky je s nimi stále spojen. "Vůbec netuším, proč já bych se vám měl zpovídat, co je vám po tom. Chováte se jako hovado, to je celé," zakončil Koníček rozhovor.