Reakce
Sobotka: Volby jsou vítězstvím ČSSD. Chci změnit volební zákon
18.10.2014 16:31 Aktualizováno 18.10. 16:58
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vnímá výsledek senátních voleb jako vítězství sociální demokracie a vládní koalice. Umožní podle něj stabilní pokračování koaličního kabinetu. Nespokojen je ministerský předseda naopak s nízkou volební účastí ve druhém kole hlasování. ČSSD, která získala v senátních volbách deset křesel, kvůli tomu přijde s návrhem na úpravu hlasování.
"Vnímám výsledky senátních voleb jako podporu politiky vlády, kterou jsme nastoupili před osmi měsíci, když jsme dali dohromady novou koaliční vládu," nechal se Sobotka slyšet na tiskové konferenci. "Myslím si, že tento výsledek senátních voleb umožní stabilní pokračování vlády, stabilní pokračování vládní koalice," řekl také s tím, že si koalice udržela většinu i v horní komoře.
Sobotka také poznamenal, že to bylo poprvé, kdy sociální demokraté vyhráli senátní volby jako vládní strana. Ziskem více než devíti mandátů zároveň splnili cíl, který si stanovili. I když z celkového výsledku má šéf sociální demokracie radost, mrzí ho prohry například u ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) nebo místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD) ve druhém kole.
Ke změnám ve vládě však neúspěch Chládka ani ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) bezprostředně nepovede. Vládní angažmá podle Sobotky nesouvisí s tím, jestli je ministr senátorem, nebo ne, ale s tím, jestli dělá dobře práci ministra. Za Chládkem přitom premiér jednoznačně stojí. Pokud jde o Prachaře, poznamenal, že má do konce roku čas, aby splnil úkoly, které dostal. Když to nebude zvládat, bude prý primárně na šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, aby zvážil budoucnost ministra.
Sobotka také podotkl, že ho mrzí výsledek sociálních demokratů v senátním hlasování v Brně a Ostravě. Potvrzuje se jím prý určitý negativní vývoj už z komunálních voleb v těchto městech. ČSSD o tom bude muset diskutovat. Vyzdvihl naopak výhru předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) nebo ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Štěch novinářům řekl, že pokud se na něj spolustraníci obrátí, bude se o funkci šéfa horní komory ucházet znovu.
Nespokojeni jsou sociální demokraté s nízkou volební účastí. Koaličním partnerům proto navrhnou, aby se lhůta mezi prvním a druhým kolem senátního hlasování zvětšila ze sedmi na 14 dnů. Podle Sobotky takový krok voličům umožní, aby se lépe seznámili s dvojicí kandidátů. Také by mělo být možné doručit voličům hlasovací lístky i před druhým kolem, což podle premiéra může vést k vyššímu počtu hlasujících.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.