Každá účtovaná položka Ředitelství silnic a dálnic měla své opodstatnění, jež jsme schopni doložit, tvrdí právníci Tomáš Tomšíček a Daniel Volopich.
Právníci tak reagují na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, z níž vyplývá, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zaplatilo od roku 2010 do března 2013 za právní služby 357 milionů korun a náklady v tomto období významně rostly. On-line deník TÝDEN.CZ o tom informoval již včera.
Některé dodané služby přitom neodpovídaly podle NKÚ zadání. "Podáváme trestní oznámení na neznámého pachatele," řekla dnes mluvčí úřadu Olga Málková.
"V průběhu roku 2010 došlo ze strany Ředitelství silnic a dálnic k nárůstu množství poptávaných právních služeb," argumentují Tomšíček a Volopich. A dodávají: "V souvislosti s příchodem nového vedení byla zřetelná snaha intenzivně řešit problematické agendy ŘSD, které zcela unikaly pozornosti předchozích vedení, ačkoliv potenciálně skýtaly zásadní provozní a investiční úspory, popřípadě vyšší výnosy ze spravovaného majetku."
Právníci: "Stěhování bylo nutné"
Generální ředitelství ŘSD uzavřelo podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ s jedním ze čtyř právních poradců (JUDr. Volopichem, pozn. red.) v období od dubna 2009 do listopadu 2010 celkem 21 prováděcích smluv, přičemž 17 z nich uzavřelo před koncem platnosti rámcové smlouvy v období od září do listopadu 2010. "Právní poradce poskytoval služby až do roku 2012 a ŘSD mu za ně uhradilo celkem 10,9 milionu korun."
V devíti případech služby podle NKÚ vůbec neodpovídaly smlouvám. Právní poradce tak za sazbu 3500 korun na hodinu například vytvářel obrázek ke směrnici (7000 korun), graf ke směrnici (1750 korun) nebo stěhoval archiv o dvě patra výš (29 750 korun).
U dalších šesti prováděcích smluv, za jejichž plnění uhradilo Generální ředitelství ŘSD právnímu poradci celkem 73 milionů korun, nespadala pod jejich předmět plnění ani pod předmět rámcové smlouvy část provedených činností. "Tyto činnosti prováděl právní poradce prostřednictvím subdodavatelů a plnění na základě jimi vystavených dokladů jen přefakturoval. Generální ředitelství za ně uhradilo 37,5 milionu," shrnuje NKÚ.
Na otázku, která se týkala subdodavatelů a přefakturací, však advokátní kancelář neodpověděla. Volopich a Tomšíček nicméně uvádějí: "Některé vykázané právní služby vytržené z kontextu mohou evokovat dojem jejich zbytečnosti, ale každá účtovaná položka měla vždy své opodstatnění, které jsme schopni doložit a objasnit." A upřesňují: "Například stěhování archivu právníky naší advokátní kanceláře do vymezených zabezpečených prostor s kontrolovaným přístupem, které bylo nutnou reakcí na náhlá mizení archivovaných materiálů v návaznosti na zahájení auditů."
Ministr se dnes sejde s Čermákem
Volopich a Tomšíček také konstatují, že zadání směřovala především k důkladné prověrce hospodaření jednotlivých správ a závodů ŘSD.
"Odhaleny byly případy nevýhodných dlouhodobých pronájmů odpočívadel a ploch pro umístění reklamních zařízení (billboardů), zmapována byla veškerá neoprávněně instalovaná reklamní a obdobná zařízení, pojmenovány byly nedostatky při kontrole provádění jednotlivých staveb (včasné zjišťování odchylek od prováděcí dokumentace staveb apod.)."
Na základě zjištěných nedostatků pak prý advokátní kancelář průběžně navrhovala nápravná systémová opatření: "Velká většina navržených opatření již byla zavedena do praxe, popřípadě procházejí připomínkovým řízením".
ŘSD se hájí tím, že smlouvy vznikly za bývalého vedení. Ministr dopravy Zdeněk Žák považuje zjištění NKÚ za závažná. Dnes se proto chce osobně sejít s ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Davidem Čermákem, jenž mu má situaci vysvětlit. "Teprve poté si chce ministr vytvořit názor," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Právní služby ŘSD byly zadávány na základě rámcových smluv, které uzavřelo ministerstvo dopravy v době působení ministra Aleše Řebíčka, uvedlo ŘSD s tím, že výši hodinové mzdy za činnost advokátů nemohlo podle smluv vzniklých za bývalého vedení měnit.
"Na pracovníky ŘSD nemohl být spoleh"
Některé z těchto činností by přitom mělo podle Nejvyššího kontrolního úřadu Ředitelství silnic a dálnic vykonávat vlastními zaměstnanci. Například šlo o zpracování souhrnného seznamu odpočívek dálnic a uzavřených smluv v elektronické podobě, technickou pasportizaci billboardů, pasportizaci majetku apod.
"Je-li ŘSD vytýkáno, že některé z činností, které naší advokátní kanceláři zadalo, mělo realizovat vlastními zaměstnanci, pak takový postup by nepochybně nevedl v plném rozsahu k dosažení sledovaného cíle, tj. objektivního odhalení dlouhodobě přetrvávajících nedostatků, neboť nelze předpokládat, že zaměstnanci ŘSD, kteří pomáhali tento stav utvářet, by nyní ochotně jednotlivé nedostatky pojmenovali," poukazují právníci Volopich a Tomšíček.
V konečných důsledcích je třeba podle nich navíc poměřovat dlouhodobé přínosy realizovaných auditů a na jejich základě přijatých nápravných opatření. "Které i v krátkém časovém horizontu mnohonásobně převyšují náklady, které ŘSD za služby naší advokátní kanceláře vynaložilo. Většina ze zjištěných dřívějších nedostatků při hospodaření ŘSD, jež jsou v poslední době často medializovány, byla odhalena právě na základě důsledných právních analýz a auditů naší advokátní kanceláře," uzavírají.