Vondra: Do USA budeme bez víz jezdit <span>první</span>

Domácí
26. 5. 2008 18:22
Alexandr Vondra vidí v bezvízovém styku s USA světlou budoucnost.
Alexandr Vondra vidí v bezvízovém styku s USA světlou budoucnost.

Alexandr Vondra vidí v bezvízovém styku s USA světlou budoucnost.Vicepremiér Alexandr Vondra je přesvědčen, že Česko bude první zemí nebo bude v první skupině států, o které Spojené státy rozšíří svůj bezvízový program. Dodal také, že sice nemůže říct přesné datum, kdy to Američané oznámí, avšak je přesvědčen, že se tak stane letos na podzim.

"Nemůžu vám říct, že to bude 28. října, protože to nezávisí na mém rozhodnutí," řekl Vondra o jednom z termínů, které se v médiích v této souvislosti objevily.

"Vycházím ale z porozumění, které s Američany máme, že to prostě bude do konce tohoto roku a optimálně v tomto období, tedy na podzim. Pracuje se na tom a nevidím důvod, proč by to tak být nemělo," dodal vicepremiér pro evropské záležitosti, který se v Bruselu účastnil setkání šéfů diplomacií členských států unie.

Napoví summit

Očekává také, že v závěrech summitu EU-USA, který se v červnu uskuteční ve slovinském Brdu, se objeví formulace nebo příslib, že první nové státy budou do amerického bezvízového programu zařazeny ještě letos.

"Nevím, jestli to bude jedna země nebo skupina zemí. Ale bude-li to skupina zemí, tak si neumím představit, že bychom tam nebyli. Budou-li tam i někteří další s námi jako prvními, tak se budeme jenom radovat," dodal. Víza nyní potřebují lidé z nových zemí z rozšíření po roce 2004 kromě Slovinska. Ze starých států vízová povinnost platí jen pro Řecko.

Praha letos v únoru jako první a k nevoli řady partnerů v unii s USA podepsala memorandum o porozumění, které má umožnit brzké zrušení víz. Jejího příkladu se pak chopily i další nové členské země. Z mnoha stran však zaznívaly obavy, aby Česko neposkytlo Američanům příliš mnoho informací výměnou za zařazení do programu, i výtky, že není dost solidární či transparentní.

Praha šla proti proudu

Praha takovou kritiku odmítá a tvrdí, že musela začít jednat sama, neboť Brusel přes opakované sliby zatím stále nic neudělal s nerovností, která mezi lidmi v EU v otázce víz do USA existuje.

Nyní pak v EU platí pro vyjednávání s USA o vízech takzvaný dvoukolejný přístup. Evropská komise má od členských států pověření vyjednávat s USA o zařazení zbývajících zemí do programu v co možná nejkratší době. Vedle toho státy mohou s USA dál vyjednávat samostatně. Mandát, jehož text je tajný, pak vymezuje, jaké kompetence má komise a jaké připadají zemím.

Obecně se dá říci, že čistě do jejich pravomocí se řadí třeba rozhodnutí, zda umožní, aby v letadlech byli ozbrojení strážci. Naopak do kompetencí evropského společenství patří posilování ochrany cestovních dokladů a letištní bezpečnosti či některé otázky výměny informací.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ