Vraťte mi můj majetek, píše lidem <span>Thun Hohenstein</span>

Domácí
28. 4. 2009
Thun Hohenstein usiluje o navrácení choltického panství.
Thun Hohenstein usiluje o navrácení choltického panství.
Thun Hohenstein usiluje o navrácení choltického panství.Potomek šlechtického rodu Berthold Thun Hohenstein, jenž před dvěma lety prohrál spor o choltický zámek, se nyní snaží získat zpět nejen zámek, ale i celé panství. Je možné, že další kolo soudních sporů definitivně vyřeší až verdikt Evropského soudního dvora v Lucemburku, píše Mladá fronta Dnes v příloze pro Pardubický kraj.

Hohensteinův právní zástupce Jaroslav Čapek, který se angažoval ve sporu o navrácení majetku Oldřicha Kinského, už rozeslal zhruba 200 dopisů, kterými obce i soukromé majitele pozemků a nemovitostí konfiskovaného panství žádá, aby je vrátili. Podle něj byla konfiskace rodového majetku udělaná špatně, neplatí a lidé i obce tak spravují ukradenou věc.

ČTĚTE TAKÉ: Soud zabouchl Mansfeldové dveře. Opočno zůstane státu

Majitele někdejších šlechtických pozemků a nemovitostí na Cholticku to vystrašilo. "Jsou tu lidé, kteří si třeba nedávno koupili pozemek a nyní jim přijde taková výzva. To se dá skoro posuzovat jako šíření poplašné zprávy," řekl starosta Choltic Jan Málek. Podle starosty nedalekého Veselí Oldřicha Valenty šlechtic z hlediska restitucí promeškal všechny lhůty.
Čapek předpokládá, že většina obcí i soukromníků majetek odmítne vydat. "Už dostávám odpovědi, převážně jsou odmítavé, ale mohu říct, že část dopisů vyjadřuje sympatie k celé věci," řekl Čapek.

ČTĚTE TAKÉ: Stát se soudí o zámek v Kolodějích
                        Colloredo-Mansfeldová musí vrátit zámek


Mimo zámek chce Thun Hohenstein získat také lesy. (ilustrační foto)Soudy v roce 2007 definitivně odmítly uznat právo Hohensteina na vrácení choltického panství s tím, že konfiskovaného majetku se nelze domáhat za použití občanského zákoníku, ale jen podle restitučních právních předpisů. Teoreticky Hohenstein nemůže žádat o restituci, protože na to je dnes už pozdě.

Čapek však tvrdí, že konfiskace podle Benešových dekretů byla po válce provedena chybně, a je tedy neplatná. Proto i majetek šlechtického rodu podle něj drží obce a soukromníci neoprávněně a měli by jej vrátit. Když to neudělají, obrátí se na pozemkový úřad. Když neuspěje ani tam, obrátí se na soud a majitele sporných pozemků a nemovitostí zažaluje. "Pak přijde na řadu žaloba, samozřejmě," uvedl Čapek.

Foto: choltice.cz, Jan Zátorský
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné