Vrchní státní zástupkyně Bradáčová: čím ji štve šéf policie

Domácí
17. 7. 2016 20:00
Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová.

V kanceláři má na tabuli rozmalované schéma nového útvaru vznikajícího v rámci reorganizace policie, který málem po randálu kolem Roberta Šlachty položil vládu. Spousta škrtanců fixou, úprav, závorek. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová reorganizaci tvrdě kritizuje. "Už teď je to zmatek a nejistota, copak to nevidíte?"

Je teď policie v Česku rozdělena na hodné a zlé policajty?

Ne, takto se to nedá říct. Vždycky se najdou ti výborní, průměrní a špatní. Důležitý je poměr mezi dobrými a špatnými.

A ten je jak velký?

Nevím, nedokážu to momentálně kvantifikovat směrem k novému útvaru, tedy Národní centrále proti organizovanému zločinu, protože dodnes nemám jasnou představu o vizi, fungování a cíli té rychlé policejní reorganizace. Co by měla přinést? Jak bude fungovat?

No, já v meziřádcích vašich aktuálních velmi důrazně nesouhlasných projevů vidím právě ono dělení na "hodné" a "zlé". Přičemž ti "zlí" se teď slučují s těmi "hodnými", které donedávna vedl Robert Šlachta. Kriminalisté protimafiánského ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), tedy podle vás ti "hodní", se spojují s protikorupčním ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality), semeništěm "zlých", odkud vše unikne.

Ne, tak se to skutečně popisovat nedá. Je potřeba vyjít z toho, jak oba útvary fungovaly. To je jako oheň a voda. Rozdílné systémy řízení, rozdílný přístup k profesi policisty u řady lidí. Efektivita, způsob jejich kriminalistické práce...

Jsou tedy podle vás na ÚOOZ důvěryhodnější a lepší policajti?

Po mých téměř dvacetiletých zkušenostech můžu říct: ÚOOZ má lepší kriminalisty. A vedle toho, a to je podstatné, je tu práce velitelů naprosto rozdílná. Proto mluvím o tom, že reorganizace, pokud by neměla být do důsledků promyšlená, spojuje nespojitelné. Znamená riziko. Hrozí odchod zkušených policistů, kteří se nesmíří s novým stylem práce, může to znamenat, že do pozic velitelů budou nainstalováni ti, kteří nemusí mít vlastnosti nejlepších velitelů. Dovolím si tvrdit, že jednotliví šéfové expozitur a odborů ÚOOZ jsou skuteční profesionálové. A to nemohu říci o všech velitelích ÚOKFK.

Proč?

Rozdíl je v kvalitě a přístupu. Vidíte to, když to řeknu policejním žargonem, na kvalitě jednotlivých realizací - tedy okamžiku, kdy je zadržen pachatel. Zeptejte se schválně státních zástupců, ať porovnají kvalitu a organizovanost práce těchto dvou útvarů. Vyjmenují vám zcela podstatné rozdíly.

V roce 2009 reorganizoval policii ministr vnitra Ivan Langer z ODS, finanční útvar tehdy spojoval právě s ÚOKFK. Na veřejnosti nevystoupil žádný tehdejší mediálně oblíbený "Šlachta" a neudělal kvůli tomu kravál, který málem shodil vládu. Ani státní zástupci se nevyjadřovali. Prostě to všichni respektovali.

Ohlasy z finanční policie nebyly tehdy tak mediálně slyšitelné, ale také byly značně negativní. A byly i ze strany státních zástupců. Zrušení finanční policie je pro nás právě jednou z významných zkušeností, která ukazuje, že to dobré se dá neobratným krokem rychle zničit. A současná reorganizace je opravdu zásadní. Měníte styl práce a velení, jeden útvar dělíte na několik samostatných sekcí. Já třeba do dnešního dne nevím ani to, jak bude od 1. srpna fungovat spisová služba. Zda bude státní zastupitelství schopno v elektronických systémech dohledat informace, které potřebuje ke konkrétním věcem. A to je to nejmenší v celé té struktuře! Je tu cca čtyři sta trestních věcí. Pan policejní prezident, potažmo vedení policejního prezidia, se zavázal ke konkrétním garancím s tím, že těchto čtyři sta věcí reorganizace neovlivní a nebude mít vliv ani na kvalitu v budoucnu vedených řízení. Zatím jsem faktické provedení tohoto slibu nezaznamenala.

Existuje názor, že reorganizaci kritizujete, protože se oslabí model "prokurátorského státu", jak někteří nazývají fungování na trase policie - státní zástupci - soudy.

To je nesmysl. Já tomuhle opravdu nerozumím, proti tomu se musím důrazně ohradit. Prokurátorský stát? Co to jako je? Nevím, kdo tento pojem vytvořil, co jím myslí. Mám ráda, když se diskutuje věcně - ať mi tedy někdo vyargumentuje, co tím myslí.

CELÝ ROZHOVOR S LENKOU BRADÁČOVOU SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 18. ČERVENCE 2016.

Autor: Jakub KvasničkaFoto: Radek Cihla

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ