Firmy Omnipol a EADS odstranily v dohodnutém termínu závady na letadlech CASA C-295M české armády. Opakovanými vojskovými zkouškami nyní prochází systém pasivní ochrany strojů a až po jejich dokončení ministerstvo rozhodne, jak dál s kupní smlouvou.
Ministerstvo se v lednu s Omnipolem a EADS dohodlo, že všechna čtyři transportní letadla CASA musejí být v bezvadném stavu a plně funkční dodána do 31. května. Fungovat musí i systém ochrany proti naváděným raketám. V opačném případě má ministerstvo obrany právo od kupní smlouvy odstoupit.
"Termín, který jsme si určili, byl díky konstruktivnímu přístupu všech zúčastněných stran dodavatelem a výrobcem dodržen," konstatoval podle tiskové zprávy ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Doufá prý, že výrobce učinil vše pro to, aby i vojskové zkoušky systému ochrany proti naváděným raketám dopadly podle požadavků české strany. "Teprve poté bude možné říci, že je vše v pořádku," dodal ministr.
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek podotkl, že letadla, která kvůli závadám nemohla od loňského října do letošního února létat, nyní bez omezení plní v letectvu své úkoly. Opakované vojskové zkoušky budou podle něj ukončeny v červnu komplexní prověrkou na speciálně vybaveném leteckém polygonu ve Velké Británii.
Fakticky chce armáda podle informací ČTK vybavit systémem označovaným jako DAS jen dva ze čtyř svých strojů. S těmi se výhledově uvažuje na použití do zahraničních misí, ochrana na lety po Evropě nutná není.
Součástí lednové dohody obrany s výrobcem EADS a dodavatelskou firmou Omnipol bylo i vrácení jednoho dvoumístného stroje L-159 českému ministerstvu obrany. Dodávka celkem pěti letadel L-159 byla původně součástí obchodu, kdy obrana tři letadla CASA koupila za 3,5 miliardy korun a čtvrté vyměnila právě za české bitevníky. Stroj, který se bude ze Španělska vracet, už má podle Pejška všechny tamní vývozní licence a nyní se čeká jen na povolení k jeho pozemnímu transportu přes Francii a Německo.
Nákup dopravních letadel CASA, která provázely při provozu problémy, byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise ČR údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Komise se ale nakonec rozhodla řízení v této věci zastavit vzhledem k tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek.