Koaliční strana Věci veřejné (VV) má při vyjednávání důchodové reformy dvě podmínky, přes které nejede vlak: zachování dvou sazeb DPH a podporu pracujících rodin s dětmi. Místo generačního fondu teď hodlají prosazovat zavedení slevy na sociálním pojištění.
Zatímco bezdětný zaměstnanec odvede na pojistném devět procent z platu, rodič s jedním dítětem šest, se dvěma dětmi tři procenta - a v případě tří a více dětí bude zaměstnanec oproštěn od placení sociálního pojištění úplně.
Rodiny by si tak podle propočtů VV měsíčně přilepšily o dvě stě až pět set korun. Ve hře je také speciální roční dávka dva tisíce korun na dítě. "Chceme udělat opravdu velké gesto ‚tak, a teď se bude rodit, aby na nás měl kdo dělat‘," přiblížili představy VV v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil.
Jedním z pilířů vašeho návrhu důchodové reformy je i tak zvaný generační fond, do kterého by lidé odváděli procento z příjmu podle počtu dětí. Podle Víta Bárty už ale na něm netrváte. Co tedy budete prosazovat?
S návrhem na generační fond jdeme do jednání, ale pokud to neprojde, neznamená to, že s tím padá celá důchodová reforma. Ale budeme chtít jiným způsobem podpořit pracující rodiny s dětmi. A generační fond je jen jeden ze způsobů. Jde nám o to, že čtyřicet procent lidí nemá děti a odvádějí do systému stejně jako rodiče, kteří mají kvůli dětem náklady navíc, plus vytvářejí budoucí plátce do systému. Bezdětní mají náklady nižší, a tedy více peněz na to, sami si spořit na stáří.
Experti z vládního NERV ale argumentují tím, že už teď jsou rodiny s dětmi výrazně zvýhodněny a další bonusy by byly jen na škodu.
Ne, současný systém je vůči rodinám s dětmi nespravedlivý a to chceme změnit. Neříkáme, že chceme druhou vlnu Husákových dětí, ale něco na ten princip. Udělat opravdu velké gesto "tak, a teď se bude rodit, aby na nás měl kdo dělat". V rámci současných odečitatelných položek na dani jde o stokoruny, takže to je pro rodinu minimální podpora.
Jakou částkou chcete rodiny podpořit?
Uvažujeme o částce mezi 200 až 500 korunami měsíčně. Vypočítali jsme, že na podporu rodinám by měly jít zhruba čtyři až šest miliard korun, což v přepočtu na jednu rodinu s dětmi dělá právě těch 200-500 korun navíc, protože ty dnešní odpočitatelné položky by zůstaly. Záleží hodně na tom, jak to dopadne se sazbou DPH.
Mohou se tedy jednání o důchodové reformě zaseknout na podpoře rodin s dětmi, pokud jí vaši koaliční partneři nebudou naklonění, jako že se zdá, že nejsou?
Na podpoře rodin s dětmi trváme a přes to nepojede vlak. Ať to má být třeba sociálními dávkami, že by třeba jednou ročně matka dostala na dítě 2000 korun, nebo zvýšeným odpočtem z daní či zavedením odpočtu z pojistného.
Ke které z těchto variant se přikláníte nejvíce?
Určitě ke slevě ze sociálního pojištění, protože tím se zajistí, že budou zvýhodněni jen pracující. Pokud by to bylo sociální dávkou, je to špatně, protože to dostanou úplně všichni včetně těch, kteří nepracují. A odečitatelná položka z daně jen znepřehledňuje daňový systém.
Co ale například matky na mateřské, které sociální pojištění také neplatí?
Tam by se to muselo řešit nějakou speciální dávkou, ale to je ještě v jednání.
Jak by měla ta sleva na pojistném vypadat?
Jde o koncept 9-6-3-0, který představíme příští středu na poradě ekonomických ministrů. Dnes si zaměstnanec platí na sociálním pojištění asi 6,5 procenta. My bychom to nastavili tak, že bezdětný by si platil 9 procent, zaměstnanec s jedním dítětem by odváděl 6 procent, tři procenta při dvou dětech a nula procent při třech a více dětech.
Říkáte, že záleží na vývoji sazby DPH. Jste tedy stále proti sjednocení dvou sazeb DPH, nebo od toho už také ustupujete?
Ano, stále trváme na dvou pásmech DPH, přes to také nejede vlak. Naše představa je taková, že buď by se snížené pásmo zvedlo o dva až tři procentní body (tj. z dnešních 10 procent až na 13 procent - pozn. red.), nebo můžeme z té snížené sazby něco vytáhnout do toho základního pásma (dnes 20 procent, uvažuje se o sjednocení dvou sazeb DPH na 19 procent - pozn. red.) a v nižší sazbě zůstanou opravdu jen základní potraviny, tzv. prvopotraviny, ze kterých už se nevyrábějí další potraviny. Čili nějakých pět až deset potravin jako chleba, mléko, ale už ne třeba jogurty. Ale to bychom nejraději nechali na ministru Kalouskovi nebo Hegerovi, aby definovali zdravé základní potraviny.
V ten okamžik by se ale ministerstva dostala pod tlak různých potravinářských lobby, která by chtěla prosadit určité potraviny do nižší sazby.
Samozřejmě to hrozí, ale považujeme ministerstvo financí už za natolik zdatné, kdy i v minulosti překvalifikovávalo věci z nižší do vyšší sazby, že by to nebylo žádné novum. To je jen výmluva.
Vaši koaliční partneři však sjednocení sazeb DPH obhajují tím, že se z něj zaplatí propad příjmů v průběžném důchodovém systému.
To je nesmysl, to je spočítané. Když se v koši se sníženou sazbou nechá těch pět až deset základních potravin, tak to dělá tři až šest miliard, tedy 10 procent z 50 miliard, které by se jinak vybraly sjednocením sazeb. A to je marginálie.
Kde byste tedy vzali těch až šest miliard, o které by rozpočet přišel, kdyby byla zachována snížená sazba DPH?
Jsme ochotní přistoupit na variantu, že základní sazba DPH zůstane na dnešních 20 procentech a v nižší sazbě díky tomu zůstane více produktů, třeba i teplo. Jedna sazba DPH je super, zjednoduší to systém. Jenže teď po krizi na to ještě nejsme připravení.
Mluvíte o podpoře rodičů vychovávajících děti. Co tím přesně myslíte? Je v případě, kdy jsou rodiče rozvedení a děti žijí jen s matkou, tím vychovávajícím rodičem i otec?
V rodném listě dítěte jsou většinou uvedeni oba, takže v případě generačního fondu by z něj dostávali peníze oba dva, i kdyby ho nevychovávali spolu, protože společně to dítě přivedli na svět.
A co v případě otce, který má čtyři děti se čtyřmi ženami? Znamená to, že ten na tom bude z nich nejlépe, přestože třeba nebude žít ani s jedním ze svých dětí?
Ale v takovém případě na ně platí alimenty, takže se stejně na nákladech a výchově spolupodílí. Takže je logické, že má za to získat bonus, protože vytvořil nového budoucího poplatníka.