Štědré odstupné
Vynalezl "zlaté padáky" v ČD, teď sám odchází s 10 miliony
04.09.2013 18:45 Původní zpráva
"Zlatého padáku" z Českých drah se dočkal i strůjce celého systému nadstandardních odměn v této polostátní firmě. Vedení drah opustil jejich bývalý náměstek pro personalistiku Pavel Švagr a jako odstupné si s sebou odnesl zhruba deset milionů korun. ČD se takto štědře rozloučí celkem s 15 manažery.
Na odchodu personálního náměstka Českých drah Pavla Švagra je luxusní jen odstupné. Po personálním vichru spojeném s nástupem nové vlády ještě proklouzl do představenstva společnosti; tam se však udržel jen patnáct dní. Na konci srpna opustil dráhy nadobro.
Švagr v Českých drahách pracoval přes čtyři roky na pozici náměstka generálního ředitele (později výkonného ředitele) pro personální záležitosti. "Byl tedy členem vrcholového vedení a měl uzavřenu obdobnou manažerskou smlouvu jako ostatní manažeři bývalého vedení. České dráhy při jeho odchodu ujednání této smlouvy respektovaly," uvedl mluvčí ČD Radek Joklík.
Znamená to, že podobně jako odvolaný generální ředitel Petr Žaluda měl po odchodu z firmy nárok na 24 platů odstupného. Podrobnosti o rozvázání pracovního poměru odmítly ČD komentovat. Vyjádření samotného Švagra se on-line deníku TÝDEN.CZ nepodařilo získat.
Z dřívějšího Žaludova vyjádření ovšem vyplývá, že náměstci brali na drahách o sto tisíc korun méně než generální ředitel, což znamená, že se Švagrova měsíční mzda pohybovala kolem 400 tisíc korun. Odstupné by se mělo pohybovat kolem 9,6 milionu korun.
Zpráva o odstupném pro Švagra rozčílila dočasného ministra dopravy Zdeňka Žáka. Bývalý náměstek podle něj profitoval ze systému, který sám nastavil. "Manažerské smlouvy se všemi bonusy a odstupnými jsou jeho dílem. Mzdový systém v ČD konstruoval právě on, takže se postaral i o to, aby smlouvy byly nevypověditelné," řekl ministr Žák on-line deníku TÝDEN.CZ.
Nový management drah podle ministra nyní zjišťuje, kolik dalších manažerů musí na rozloučenou štědře vyplatit. Kromě ředitele Žaludy jde o patnáct dalších manažerů. "Pro mě jde o nesmírně pobuřující fakt. Smlouvy jsou formulované tak, že z nich není úniku. Zarážející je i skutečnost, kolika lidí se týkají. I v prosperujících soukromých firmách se takové podmínky vztahují jen na dva až tři lidi," dodal ministr.
Odchodu náměstka z drah předcházela poměrně trapná peripetie. Dozorčí rada jmenovaná novým ministrem ho na konci července nejprve na konci července zvolila členem představenstva. Prý se to stalo omylem. Za dva týdny nato hlasovala znovu a 15. srpna Švagra odvolala.
"Stalo se to prostě tak, že pět nových členů bez sdělení bližších důvodů hlasovalo pro jeho odvolání," řekl člen dozorčí rady a šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša, který v dozorčí radě nástup nové vlády přežil.
Později se mu dostalo hned několik vysvětlení. Švagr prý sám rezignoval, což však dráhy nedokázaly doložit žádným dokumentem. Ministr Žák hovoří také o tom, že za podivným personálním veletočem stojí přešlap náměstka, který si neuvědomil, že kvůli funkci v představenstvu "bude muset opustit dobře placenou funkci v managementu ČD". Švagr své odcházení z ČD nikdy nekomentoval.
KDO JE PAVEL ŠVAGR. Ve veřejných funkcí se pohybuje od roku 1998 a nezdá se, že by po odchodu z drah vyklidil pozice. Je zadobře s pravicí, která mu pomohla do ČD, i s levicí. V Lidovém domě zastává funkci tajemníka stínové vlády ČSSD. V případě volebního vítězství sociální demokracie by se tedy zřejmě stal blízkým spolupracovníkem premiéra ve Strakově akademii. V minulosti pracoval jako poradce ministra pro místní rozvoj, poté šéfoval Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Působil i ve Správě železniční dopravní cesty. Na Vysoké škole ekonomické se věnuje pedagogické činnosti. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.