Výroba pervitinu stojí na lécích proti chřipce
14.03.2008 16:25 Původní zpráva
Česko přestává zvládat boj s výrobci pervitinu, kteří vaří drogu z volně dostupných léků. Národní protidrogová centrála zveřejnila překvapivou statistiku - většina běžných léků proti nachlazení a chřipce slouží k nelegální výrobě omamných látek.
Situace je podle šéfa centrály alarmující, zneužívané léky by proto měly být v budoucnu jen na předpis. S pervitinem má Česká republika problémy už dlouho, v poslední době ale obliba metamfetaminu (neboli pervitinu) prudce roste.
"Může za to především jednoduchá výroba a nový postup v přípravě," vysvětlil ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Vařiči totiž v poslední době používají k výrobě pervitinu látku pseudoefedrin, kterou získávají hlavně z Modafenu 24, Nurofenu Stopgrip nebo Panadolu Plusgrip. Tedy běžných léků proti chřipce, které jsou k dostání bez předpisu v každé lékárně.
ČTĚTE TAKÉ: Drogy v Česku: na vzestupu je kokain a pervitin
Co je to pervitin |
Pervitin je zástupcem širší skupiny amfetaminových drog. Jako vstupní produkt slouží stimulační látka efedrin, který lze získat z různých léků. Po extrakci jej pak lze přeměnit na metamfetamin.
Základním účinkem pervitinu je celková stimulace organismu. Osoba, která jej užila, zaznamená obrovský příval energie, zvýšené sebevědomí, ztrátu chuti k jídlu. Vytratí se únava, bolest není cítit.
Fyziologickými projevy intoxikace pervitinem jsou nejčastěji zvýšení srdečního rytmu, rozšíření zornic, neklid a aktivita, dále silné synteticky zapáchající pocení, třas. Po delším užívání se dostaují úzkostné stavy, agrese, paranoia, nespavost, neklid, halucinace, psychóza.
Pseudoefedrin
Modafen, Nurofen, Panadol... Kombinovaný přípravek, obsahuje léčivou látku ibuprofen, který snižuje teplotu, a pseudoefedrin, který snižuje otok sliznic horních cest dýchacích. |
Především množství, které výrobci k vaření zneužívají, je až neuvěřitelné. "V roce 2007 bylo prodáno 1,2 milionu balení těchto léků. Osmdesát až devadestát procent z nich přitom posloužilo k výrobě pervitinu," řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Tak vysoké číslo překvapilo i ředitele NPC Jiřího Komorouse. "Je to obrovský objem, s tím se musí něco dělat. Pokud nepřijmeme preventivní opatření, situace s výrobou pervitinu se nám vymkne z rukou," řekl přímo Komorous.
Narkomani vydělávají farmaceutickým firmám
Národní protidrogová centrála volá po změně už několik let, až teď ale byla kvůli problému s pseudoefedrinem ustanovena speciální komise, která má za úkol ho vyřešit. "Všude v Evropě je běžné, že léky s pseudoefedrinem jsou k dostání pouze na předpis. V tomhle jsme evropská rarita," řekl prezident ČLK Stanislav Havlíček.
Kromě zařazení problematických léků do kategorie "na předpis" jsou i další možnosti. Například zavedení nařízení, že tyto léky by se mohly prodávat pouze v omezeném množství. Další variantou je nahrazení pseudoefedrinu jinou látkou. "Je možné pseudoefedrin v lécích nahradit," potvrdil Havlíček
Řešení ale nebude tak jednoduché. I když to nikdo nechce otevřeně přiznat, problémy se čekají především ze strany výrobců léčiv. Jedno balení Modafenu nebo Nurofenu stojí zhruba stokorunu, farmaceutické firmy si tak při prodeji více jak milionu balení vydělaly loni hlavně díky narkomanům velké peníze. "Při ztrátě takových zisků je jasné, že nebudou jen tak přihlížet," naznačil prezident lékárníků.
Pervitin od Vietnamců
Oblibu pervitinu dokumentuje i nárůst odhalených varen, kde se droga připravuje. V roce 2000 jich bylo 38, loni skoro čtyři stovky, tedy desetkrát tolik. "Pervitin je vnímán už po celém světě jako velký problém České republiky. Jeho výrobci se navíc stále více organizují, už nejde jen o české vařiče a chemiky. V jedné varně jsme třeba našli kompletní návod na výrobu pervitinu ve vietnamštině," řekl Komorous.
K TÉMATU: Na tanečních parketech propukla éra kokainu
To, že se k vařičům drog dostane tolik léků, padá částečně na vrub lékáren. Čtvrtina zneužitých léků totiž pochází z obchodu mezi lékárníkem a výrobcem drog. "Minulý rok to bylo dvanáct lékáren, kde se s léky přímo obchodovalo," řekl Stanislav Havlíček. Problém je v tom, že prodej velkého množství volně přístupných léků je sice neetický, ale zákon ho nijak nepostihuje.
Pervitin byl poprvé vyroben v roce 1899 v Japonsku. V Československu se vyráběl během druhé světové války pro vojáky wehrmachtu a jednotky SS. Vyvážel se také do tehdy spřáteleného Japonska pro sebevražedné piloty kamikadze.
Znovu se u nás začal vařit na počátku 80. let. Tehdy se užíval především v malých uzavřených komunitách. Základní látkou pro jeho výrobu byl lék na kašel Solutan. Když se lék začal vydávat pouze na předpis, objevil se další zdroj. V Roztokách u Prahy byla tehdy největší továrna na výrobu efedrinu v Evropě, z ní se látka kradla. Po uzavření továrny se zdrojem pervitinu staly volně prodejné léky obsahující pseudoefdrin.
Foto: Karel Šanda, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.