Vyšetřování nákupu gripenů se vleče roky. <span>Kdy skončí?</span>

Domácí
10. 10. 2009 10:00
Údajné uplácení při nákupu gripenů se prověřuje už dva roky.
Údajné uplácení při nákupu gripenů se prověřuje už dva roky.

Údajné uplácení při nákupu gripenů se prověřuje už dva roky.Už přes dva roky probíhá v Česku vyšetřování údajného uplácení při rozhodování o nákupu a později o pronájmu čtrnácti letounů JAS-39 Gripen od švédské vlády. Obchod tehdy zprostředkovávala britská společnost BAE Systems, která zčásti vlastní výrobce gripenů Saab. Zatímco Švédsko i Maďarsko už případy odložily, v Česku se dále šetří.

"Vedeme tady vlastní prověřování, ale samozřejmě, pokud se na nás britská strana obrátí se žádostí o právní pomoc, tak té žádosti vyhovíme. Stejně jako my si můžeme žádat o nějaké poznatky," popisuje státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Nechce však specifikovat, jak časté tyto výměny informací jsou, ani jakých zemí se týkají. Omezuje se pouze na to, že jde o "mezinárodní" spolupráci.

ČTĚTE TAKÉ: Švédské vyšetřování prodeje gripenů: v Česku se uplácelo

Případem se zabývá Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, ale policie odpovídá standardní formulí: "Do zahájení úkonu v trestním řízení či zahájení trestního stíhání policie neposkytuje žádné informace." Přesto, výslechy stále probíhají a Češi reagují na požadavky Britů, pokud jsou požádáni. Vysvětlení podávali v posledních dvou letech někteří politici a lidé pohybující se kolem obchodu, například zaměstnanci pobočky firmy. Britské občany vyslýchali Britové a Čechy česká policie.

Jan Kavan už neví, jak by mohl být užitečný.Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan byl vyslechnut před dvěma lety a od té doby ho nikdo znovu nekontaktoval. "Neozval se mi nikdo a ani nepočítám s tím, že by se někdo ozval, protože když jsme končili, tak pan vyšetřovatel řekl, že tím to tedy končí, že žádné jiné dotazy nemá a v podstatě nevidí, jak bych mohl být užitečný," popisuje Kavan. "Byl to několikahodinový výslech. Měl jsem pocit, že toho vědí daleko víc, než já."

Byl to právě Jan Kavan, který přilil olej do ohně, když na počátku roku 2007 švédsko-britskému novinářskému týmu v převleku o možném uplácení řekl: "Oni se hodně zajímali o ty, co ještě nebyli rozhodnutí, o ty, co neměli jasný názor, tak ti museli být přesvědčeni nebo koupeni. Ale faktem je, že peníze dokáží věci měnit. Tak to bylo aspoň v parlamentu takovým veřejným tajemstvím, o kterém věděla řada lidí. Mluvíme o ODS a sociálních demokratech, ano. A můžeme jít skrz politické spektrum. Taky křesťanští demokraté, ano. Mluvíme o všech třech stranách."

ČTĚTE TAKÉ: Co bude po gripenech? Začala velká hra o stíhačky

Jan Kavan svá tvrzení poté popřel. Podle informací televize sehrával v případu roli i rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly. Ten měl uplácet české politiky. Letos v únoru byl zatčen a později propuštěn. V Česku zatím nebyl v souvislosti s uplácením nikdo obviněn.

Diplomatický tlak na Brity

Jde o dosti propletenou kauzu, přičemž na jejím konci nemusí být žádné potrestání, byť zřejmě otazníky zůstanou. Například, v roce 2006 už britský Serious Fraud Office (SFO) jedno vyšetřování údajného uplácení BAE v Saúdské Arábii po politickém tlaku uzavřel. A poté, shodou okolností Saúdská Arábie koupila desítky letounů Eurofighter Typhoon, které se vyrábějí ve spolupráci Británie, Itálie, Německa a Španělska a na jejichž prodeji měla britská vláda zájem.

Vyšetřováním není nadšena ani Jižní Afrika. A v Maďarsku ani ve Švédsku se uplácení neprokázalo. Byť švédský vrchní státní zástupce Christer van der Kwast letos v červenci podotkl, že vyšetřování prokázalo provádění "skrytých plateb" firmou BAE Systems při jednáních o nákupech v České republice, Maďarsku a Jižní Africe.

V Británii tamní Serious Fraud Office minulý týden pohrozil, že předá kauzu, kterou vyšetřuje šest let, prokurátorovi, protože se BAE odmítlo dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Nic se ale zatím nestalo. Někteří experti upozorňují na to, že šance SFO u soudu nejsou velké. "Pokud bude BAE ochotné vést diskusi, dveře jsou otevřené," napsal v e-mailu David Jones z SFO.

"Společnost spolupracuje s regulátory s cílem v dohledné době vyřešit probíhající vyšetřování," říká John Neilson z BAE Systems. Neilson jinak nechce jakkoli komentovat spolupráci s českými úřady při vyšetřování.

Firma, která celosvětově zaměstnává 105 tisíc lidí odmítá přistoupit na jakoukoli dohodu, která by mohla být vykládána jako přiznání viny a raději bude riskovat soudní spor, tedy pokud bude vůbec zahájen.

Bude kauza odložena?

"Vedeme vlastní vyšetřování. Můžeme vycházet z nějakých zjištění, z uzavření nějakých kauz, můžeme to brát jako vyřešenou předběžnou otázku... Těžko se na to odpovídá, musela bych mluvit konkrétně, a to právě nechci," odpovídá opatrně státní zástupkyně Pokorná na otázku, jaký vliv může mít zastavení kauz v zahraničí na české vyšetřování.

Spekuluje se totiž o tom, že i v Česku bude zastaveno ve chvíli, kdy se vyřeší kauza v Británii, protože i přes podezření se nic nepodaří prokázat. Kdy ovšem by mohlo dojít k uzavření případu odmítá Šárka Pokorná byť jenom naznačit.

"Já doufám, že to řízení bude probíhat co nejrychleji. Ale nemohu vyloučit, že za měsíc dojde k nějakému zvratu a půjde o tak závažnou věc, že se bude muset prověřovat," dodává státní zástupkyně. "Klademe na to důraz, protože to prověřování trvá dlouho."

Foto: Jan Schejbal, Jan Šilpoch

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ