Vyšetřování kauzy armádních letounů CASA, v níž je od července trestně stíhána poslankyně Vlasta Parkanová (TOP 09), hned tak neskončí. Úřad nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana totiž provedl dohledovou prověrku případu a nařídil žalobci obrátit se formou právní pomoci do zahraničí. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl dozorový žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ).
"Nejvyšší státní zastupitelství vykonalo jednak z vlastní iniciativy a jednak z podnětu obhájce JUDr. Sokola dohled nad činností Vrchního státního zastupitelství v Praze v takzvané kauze CASA, kdy přezkoumalo zákonnost postupu VSZ v Praze. Byly uloženy pokyny, které ale s ohledem na probíhající trestní řízení nelze zveřejnit," potvrdila provedení prověrky Zemanova mluvčí Helena Markusová.
Dozorový státní zástupce byl o něco málo sdílnější. Prozradil, že o právní pomoc mají požádat několik zemí Evropské unie a zvažují o obeslání států mimo EU. Jaké to jsou země konkrétně a co po nich budou požadovat, také neuvedl. "Vyšetřování není veřejné, takže nebudeme veřejnosti sdělovat, jakým způsobem pokračuje," podotkl.
Podle slov obhájce poslankyně Parkanové Tomáše Sokola se VSZ bude dotazovat Španělů. "Nedokáži si představit, že by Španělé řekli, že cena byla nepřiměřená," konstatoval. Žádosti do ciziny zatím odeslány nebyly, takže je ve hvězdách, kdy a jestli přijdou nějaké odpovědi, a tudíž ani není možné spekulovat o termínu uzavření vyšetřování.
Jak obhájce uvedl, výsledek prověrky, k níž dal podnět proto, že stíhání považuje za nedůvodné a případ zralý na zastavení, chápe tak, že "rozhodnutí chtějí nechat na soudu". Sokol je přesvědčen, že Parkanová bude zproštěna obžaloby. "Principiálně nerozumím trestnímu stíhání za situace, kdy je někdo viněn z toho, že inicioval něco, co nebylo jeho povinností. Navíc říkají, že protože je klientka právnička, měla vykládat zákon tak, jak policie. Z celého ministerstva nikdo nepožadoval prověrku ceny. Ani tehdy, ani nyní ministerstvo financí nemělo zato, aby něco takového bylo nutné. Naopak, odborníci se vyjádřili, že je cena v pořádku," shrnul současný stav případu.
Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) společně se svým náměstkem, někdejším ředitelem sekce vyzbrojování Jiřím Staňkem. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu strojů. Ministerstvo za čtyři vojenské letouny CASA zaplatilo 3,5 miliardy korun. Suma byla podle policie přemrštěná a tak při nákup vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.