Lidé, kteří využívají sociální služby, by za ně mohli od května platit víc. Ministerstvo práce navrhuje zvýšení maximálních úhrad za pobyt a stravu o desetikorunu, za dovoz jídla či pořízení nákupu o pětikorunu. Dražší by mohlo být i praní prádla. Chystanou vyhlášku zveřejnila vláda na svých stránkách. Šéf rady postižených Václav Krása postup kritizuje, podle něj někteří klienti nebudou na služby mít. Záležet bude ale i na poskytovatelích, zda ceny upraví.
Podle návrhu by se mohlo za celodenní stravování hradit místo nynějších 160 korun nejvýš 170 korun. Postižený či senior by měl dostat minimálně tři hlavní jídla za den. Ubytování by mohlo stát o desetikorunu denně víc. V ústavech pro handicapované či v domovech pro seniory by se tedy od května mohlo platit až 210 korun za den. Hodina pečování by mohla stát až 130 korun místo 120.
V azylovém domě by rodina za dospělého dala místo 90 korun až stokorunu, za dítě místo 60 nejvýš 70 korun. Při následné péči a v terapeutických komunitách by ubytování mohlo stát maximálně 180 místo 170 korun. Vyprání kilogramu prádla by mohlo vyjít až na 70 místo 60 korun. Dovoz či donáška jídla by mohly místo 25 korun být až za 30 korun. Za pořízení týdenního nákupu či nákupu oblečení a vybavení do domácnosti by člověk dal až 115 korun místo nynějších 110. Za hodinu péče by se mohlo nově platit o deset korun víc, tedy až 130 korun.
Za měsíc, tedy 30 dní by tak mohli klienti v domově či ústavu za ubytování a stravu dát až 11 400 korun. Podle šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy si to mnozí důchodci a handicapovaní nebudou moci dovolit. Loni na konci září činil podle správy sociálního zabezpečení starobní důchod v průměru 10 765 korun, plný invalidní 10 153 korun. "Do toho se klienti těžko vejdou," podotkl Krása. Lidem v domovech by mělo navíc po zaplacení z důchodu zůstat aspoň 15 procent.
Podle ministerstva se náklady na služby zvyšují. Ve zprávě k návrhu uvedlo, že ceny zboží loni rostly o 3,5 procenta, energie zdražily o 8,6 procenta a zvedla se DPH, a to i letos. Autoři uvedli, že je potřeba, aby se na uhrazení podíleli víc i klienti či jejich příbuzní. Zvýšení maximálních úhrad k tomu může být příležitost, uvedl úřad. Podle Krásy ale zákon členům rodiny přispívat neukládá, navíc řada lidí žádné příbuzné nemá.
Poskytovatelé služeb si na nedostatek financí dlouhodobě stěžují. Dotace od státu kvůli úsporám postupně klesají. Pokud by se podle autorů nezvýšily maximální úhrady, které se zvedly naposledy v lednu 2012, provozovatelé by požadovali další peníze z veřejných rozpočtů.