Výzkum vpřed, slibuje vláda. Dočká se věda svého ministerstva?

Domácí
24. 8. 2016 05:55
Vědkyně (ilustrační foto).
Vědkyně (ilustrační foto).

Vznik nového ministerstva pro výzkum a vývoj nebo nový systém hodnocení výzkumných organizací by měl přinést zákon o vědě, který ve středu projedná vláda. Věcný návrh zákona navrhl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Návrh ke schválení již vládě v červenci doporučila legislativní rada vlády.

Bělobrádkův úřad si podle předkládací zprávy k zákonu slibuje od nové normy vytvoření podmínek pro zvýšení kvality a konkurenceschopnosti výzkumu, vývoje a inovací v Česku. Nastavit má také podmínky pro efektivní využívání peněz na tuto oblast a soulad s potřebami ekonomiky. "Splnění tohoto cíle je podle názoru předkladatele podmíněno zásadní změnou dosavadního systému podpory výzkumu, vývoje a inovací, kterou již nelze, jak pro její kvalitativní, tak kvantitativní parametry, zapracovat prostřednictvím novely do stávajícího platného zákona," uvedl Bělobrádkův úřad.

Pavel Bělobrádek.Chce proto provést změny ve třech stěžejních oblastech. Nově chce nastavit podmínky, zásady a kritéria podpory vědy, výzkumu a inovací tak, aby "zajišťovaly výrazně lépe než dosavadní pravidla ekonomický rozvoj". Dále plánuje vyřešit absenci inovací v systému státní podpory. Úřad si slibuje, že nový systém hodnocení výzkumných organizací zefektivní financování vědy.

Třetí zásadní změnou pak má být vybudování nové struktury státní správy, která má odstranit její dosavadní roztříštěnost. Bělobrádkův úřad podle návrhu zákona zvažoval několik variant změn ve státní správě, nakonec se rozhodl navrhnout vznik nového ministerstva pro vědu, které ve své gesci nebude mít odpovědnost za problematiku vysokoškolského vzdělávání. To by mělo i nadále zůstat pod ministerstvem školství. Pod nové ministerstvo by měla naopak spadat Grantová a Technologická agentura ČR.

Vybudování ministerstva by s sebou přineslo náklady třeba na zajištění vhodných prostor a jejich vybavení. Zaměstnávat by mělo asi 160 lidí. Úředníci předpokládají, že roční náklady na jeho provoz by byly kolem 218 milionů korun ročně. Protože by lidé i agenda byly převedeny z jiných úřadů, státní rozpočet by se podle zpracovatelů návrhu nezvyšoval.

Proti zákonu se postavilo ministerstvo financí, které nesouhlasí s vyčíslením nákladů nebo počtu zaměstnanců nového úřadu, či Českomoravská konfederace odborových svazů. Té se třeba nelíbí, že by nové ministerstvo pod sebou nemělo problematiku vysokoškolského vzdělávání. Rada vysokých škol pak návrhu vyčítá nedostatečnou a nepřesnou argumentaci zřízení nového úřadu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Tetra Images/Jamie Grill, Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ