Zmrazení penzí na několik let by uvrhlo pod hranici relativní chudoby tisíce důchodců. Postihlo by i nepenzisty, kteří s nimi žijí v jedné domácnosti. Podobný dopad by měly i změny, které by penze nezmrazily úplně, ale zpomalily by oproti současné právní úpravě jejich růst. Vyplývá to ze studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu působícího při CERGE-EI.
S návrhem na pozastavení valorizace penzí na tři roky přišlo ministerstvo financí; patřil mezi opatření, která mají udržet plánované schodky rozpočtu a nezvyšovat zadlužení státu. Porada ekonomických ministrů nakonec na svém středečním jednání úplné zmrazení důchodů odmítla. Míra, s jakou se budou penze valorizovat, by se mohla ovšem změnit.
Autoři studie při svých propočtech pracovali s několika scénáři toho, jak by se mohla poměrná výše nevalorizovaných nebo méně valorizovaných důchodů snižovat vzhledem k výši čistých příjmů na obyvatele. Podíl osob žijících v domácnosti alespoň s jedním starobním penzistou na celkovém počtu lidí žijících pod hranicí chudoby by se mohl zvýšit ze současných 12 procent až na 18 procent, varují.
Podle střední varianty, kterou pokládají za nejpravděpodobnější, by mohl vzrůst podíl osob pod hranicí relativní chudoby žijících v domácnostech s alespoň jedním seniorem starším 62 let z dnešních 3,6 procenta na necelých pět procent. Podle číselných údajů uvedených ve studii by tak mohlo "spadnout" mezi chudé téměř 29 tisíc lidí. Mezi samostatně žijícími důchodci staršími 65 let by to bylo 24 tisíc osob.
Autoři studie ovšem upozornili i na to, že náhradový poměr, tedy poměr výše důchodů k výši platů, byl v roce 2011 o dva procentní body vyšší než v roce 2009, ze kterého vycházejí poslední dostupná data použitá pro výpočty. "V tomto ohledu je možné, že se výskyt relativní chudoby během posledních dvou let 2010-2011 o něco snížil a zpomalení tempa valorizací by do jisté míry představovalo jen návrat k situaci roku 2009," dodávají.