Po léta představoval pražský Nuselský most jistotu pro sebevrahy z celé země. Skokem z čtyřicetimetrové výšky ukončily život stovky lidí. Jenomže od loňského srpna, kdy byly na most umístěny plechové zábrany, se to už nikomu nepovedlo. Sebevrazi se proto stěhují na jiná zaručená místa.
Dvacet minut nervózně přešlapoval na ochozu Jindřišské věže, jedné z dominant centra hlavního města. Pak jedenatřicetiletý muž náhle vylezl do okna nárožní věžičky a skočil z desátého patra dolů. "Zemřel okamžitě po pádu," popsala mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.
ČTĚTE TAKÉ: Z Jindřišské věže skočil sebevrah
Březnový případ ilustruje, kam všude se v poslední době vydávají lidé, kteří se rozhodli skoncovat se životem. "Kromě toho se dva lidé zabili skokem z Vyšehradské skály. Nadále samozřejmě evidujeme skoky z oken domů či střech," prozradila serveru TÝDEN.CZ Ernestová.
Naopak dosavadní místo sebevrahů z celé země, pražský Nuselský most, zůstalo osiřelé. Od loňského srpna, kdy byly instalovány nové plechové kryty s převislým koncem, které nejdou přelézt, záchranáři nezaznamenali ani jeden zmařený život.
"Most přitom býval jejich poutním místem. Zábrany ale snížily především počet mimopražských sebevrahů v Praze," pochvaluje si ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.
V loňském roce se o ukončení života v metropoli pokusilo celkem 167 lidí, 59 z nich na Nuselském mostě. Tři z nich úspěšně. Podle Schwarze počet sebevražd v Česku dlouhodobě klesá. Zatímco na začátku 90. let jich bylo zaznamenáno kolem 2500, v posledních letech je to kolem 1600.
Češi si na život sáhnou většinou kvůli problémům v rodině. Podle policejních statistik se to týká 24 procent všech sebevražd. Nejvíce sebevražd se stává v pondělí a na jaře. Muži i ženy nejčastěji volí oběšení.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, archiv HZS Praha