Pohlavek Češi považují za běžný výchovný prostředek. To, že facka někdy vydá za hodinové vysvětlování, si myslí 80 procent lidí. Ministryně pro lidská prává chce ale s tímto naladěním české společnosti skoncovat. Jak? Za tělesné tresty se budou dávat pokuty.
Trestné by mělo být v budoucnu zejména výchovné ublížení dítěti do jednoho roku věku. "Děti, kterým je méně než jeden rok, ještě nechápou souvislost mezi svým jednáním a následujícím trestem," odsoudila fyzické trestání batolat.
Psychologové: občasný pohlavek není na škodu
Fyzické tresty neschvalují ani psychologové. Pokud by ovšem pohlavkování mělo být trestné, je důležité, aby zákonodárci přestupek definovali přesně. „Rodič, který se uchýlí k drobnému ručnímu připomenutí, když mu dítě vběhne do cesty, si trest nezaslouží," myslí si psycholožka Václava Masáková. „Něco jiného je dítě fackovat permanentně a něco jiného je plácnutí přes prsty. To sebevědomí dítěte nikterak nenarušuje," dodává.
Stehlíková si od zákazu fyzických trestů slibuje změnu společenské nálady. Zatímco v Česku tresty podporují čtyři pětiny populace, v Německu, kde zákaz schválili, je dnes pro pohlavky pouhá třetina lidí. Zákaz fyzických trestů podle Stehlíkové povede k tomu, že česká veřejnost přestane být k tělesným trestům tolerantní.
Místo pohlavku zákaz chatování
Pokud se ministryni pro lidská práva podaří zákaz tělesných trestů prosadit, má pro rodiče alternativu, jak si u potomků sjednat respekt. "Mnohem účinnější než pohlavek je třeba zakázat dítěti počítačové hry," radí Stehlíková.
Z vládní výboru pro práva dítěte teď návrh poputuje do Rady pro lidská práva. "Na půdě rady bude zákon vznikat. Podílet se na něm bude více rezortů," upřesnila Stehlíková, která počítá s tím, že v Radě narazí na řadu odpůrců.
Za fyzické tresty na dětech hrozí postih rodičům už ve třetině zemí Evropské unie, další země zákon připravují. Řada je teď na nás. "Česká republika je mezi prvními co do počtu týraných dětí. Určitě se na tom vysokém číslu podílí i to, že veřejnost fyzické tresty toleruje," vysvětluje Stehlíková, proč zákon potřebujeme.
Foto: ČTK, Profimedia.cz