Územní plány stavbu v záplavových oblastech nezakazují a to se musí změnit, tvrdí předseda Svazu obcí a měst ČR Dan Jiránek. Protipovodňovým opatřením se však podle něj musejí podřídit i zemědělci. Lány s kukuřicí a řepkou dešťovou vodu nezastaví, říká Jiránek v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Proč vyrůstají v záplavových oblastech stále nové a nové domy?
To je poměrně jednoduché, územní plány obcí nebo krajů to nezakazují.
A není na místě je změnit?
Musí se to změnit. Musí existovat nějaká linie, pod kterou se nebude moci stavět. Nebo když se tam něco postaví, udělá se opatření, které zastavěný prostor nahradí. To se týká i protipovodňových opatření, za která se bude muset podle mého dělat jinde poldr.
Proč?
Vody bylo letos podstatně méně než v roce 2002, a přesto v některých oblastech dosáhla její hladina totožné výšky. Nutná bude také lepší spolupráce na územních plánech s povodími a dalšími státními institucemi.
Na tu se chci zeptat. Po bleskových povodních v roce 2010 ji sliboval premiér Petr Nečas. Proběhla pak nějaká jednání mezi vládou a obcemi, protože teď premiér prohlašuje, že zodpovědnost za nové domy v záplavových oblastech mají právě ony?
Změnil se stavební zákon. Bohužel kvůli tomu, že Brno a Praha, ale stejně tak řada menších obcí měly problémy s vypracováním nových územních plánů, posunula se lhůta až do roku 2020. Bez územního plánu je přitom problém v uvozovkách kdekoliv cokoliv zakázat. Druhá věc je, že takováto opatření zaberou jen u velkých toků, ale teď nám třeba do Dolan (obec na Kladensku - pozn. red.) nepřišla povodeň po potoce, ale po silnici z polí.
Tomu lze nějak předejít?
Podle nás je to kvůli špatné zemědělské praxi, která se musí dramaticky změnit. V okamžiku, kdy jsou obrovské lány s kukuřicí, řepkou a podobně, se krajina chová jinak. Nesmějí být tak velké lány, nesmějí se pěstovat širokořádkové plodiny na svazích nad obcemi. Budou se muset zase zavádět remízky, meze, rybníky a podobně.
Bendl chce nové domy u řek zakázat. Nečas: Je to na obcích |
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) chce, aby se již v budoucnu nesmělo stavět v záplavových oblastech."Státní správa by měla trvat na tom, že už nebude nic nového v záplavových územích, žádné nové domy, žádné nové chaty a podobně. Zkrátka k tomu nesmí docházet, protože tím riskujeme majetky a životy lidí," uvedl v pondělí Bendl. "Představa, že u 6200 obcí bude vláda nějakým způsobem diktovat, kde se má stavět, kde se nemá stavět, prostě není i v rámci demokratického systému a systému subsidiarity podle mého názoru možná," doplnil premiér. |