Za týden bude jasné, <span>kdo je justiční mafie</span>. Už podruhé

Domácí
7. 6. 2010 19:30
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (uprostřed).
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (uprostřed).

Soudce Vojtěch Cepl znovu projednával kauzu "justiční mafie".Soudce Vojtěch Cepl v pondělí znovu projednával kauzu takzvané justiční mafie. Nové důkazy nepřipustil. Za týden rozhodne, zda se Marie Benešová musí omlouvat špičkám české justice, které kvůli ovlivňování kauzy Čunek označila za členy zákulisního komplotu.

Neobvyklý moment přinesla v pondělí po poledni už rekapitulace případu, kterou přednesl v jednací síni soudce Vojtěch Cepl. Soudce četl i rozsudek odvolacího vrchního soudu, který mu vytýkal chyby v prvním kole rozhodování a jeho první verdikt zrušil. Soudce Cepl ve své řeči snesl důkazy o tom, že se vrchní soud ve svém hodnocení mýlil, když například tvrdil, že Cepl připustil výslechy svědků nad rámec, který povoluje zákon.

PSALI JSME: Špičky justice znovu u soudu. Kdo je tady mafie?
                      Čunkovu kauzu poslal žalobce definitivně k ledu

V jednom případě přispěl ke kritice senátu vrchního soudu dokonce Petr Toman, právní zástupce "mafiána" Pavla Němce, když potvrdil, že se nadřízení soudci skutečně dopustili ve svých výtkách chyby: není totiž pravda, že Němec a spol. nedostali příležitost se u prvoinstančního soudu vyjadřovat k provedeným důkazům.

Spor o Katařana

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (uprostřed).Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, kterou žaluje za její výrok o justiční mafii mimo jiné i její nástupkyně Renata Vesecká, žádala provedení dalších výslechů. Navrhla, aby soudce Cepl vyslechl soudkyni Moniku Křikavovou, která by mohla dosvědčit nemístné ovlivňování kauzy katarského prince. "Jde o novou okolnost. Soudkyně Křikavová se až po minulém jednání u tohoto soudu vyjádřila v pořadu Otázky Václava Moravce, že na ni bylo v případu katarského prince tlačeno," zdůvodňuje Benešová.

Monika Křikavová totiž odmítla katarského prince vydat do jeho země, jak si přál tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec, na nějž Benešová také vztáhla svá slova o zákulisní justiční mafii. Němec pak prince, který v Česku souložil se školačkami, vydal do Kataru i proti vůli soudu. A další "justiční mafián" Pavel Kučera tehdy napsal v rozporu s dobrými mravy článek do odborného časopisu, v němž se Němcova postupu zastával. Místopředseda Nejvyššího soudu to udělal chvíli předtím, než o vydání katarského prince rozhodovali jeho podřízení na Nejvyšším soudu.

Soudce Cepl však v pondělí výslech soudkyně Křikavové nepřipustil, stejně jako nepovolil výslech státního zástupce Lumíra Crhy, kterého Renata Vesecká za kritiku machinací v kauze Čunek přeřadila na netrestní odbor.

Jasno bude za týden

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká stojí na straně žalobců.Renata Vesecká, Pavel Kučera, Pavel Němec ani náměstek Vesecké Karel Černovský se k soudu osobně nedostavili, zastupovali je jejich právní zástupci. Přítomna byla pouze Marie Benešová, po níž jejich klienti žádají omluvu. Všichni odmítají, že by se spolčili s úmyslem ovlivňovat korupční kauzu Jiřího Čunka, a to navzdory faktu, že organizovali a účastnili se neformálních schůzek, na nichž se hovořilo o politických konsekvencích Čunkovy kauzy a nakonec se jim společným úsilím podařilo přesunout jeho případ do Jihlavy. Ta se ukázala být Čunkovi nakloněna, státní zástupce Arif Salichov jeho kauzu šmahem zastavil.

U soudu se dnes poprvé objevil i advokát, považovaný veřejností za špičku mezi právními zástupci: Tomáš Sokol. Najala si ho nejvyšší státní zástupkyně Vesecká.

Sokol vyčetl Marii Benešové mimo jiné to, že a priori přiřkla jednání jeho klientky v kauze Čunek "zlolajný úmysl nepřipouštějící dobrou víru". Připustil tedy, že ač se jeho klientka Vesecká mohla chovat nestandardně, nemusela to myslet zle.

Vojtěch Cepl vynese verdikt v pondělí 14. června. Bude to už podruhé, první rozsudek padl v této věci před dvěma lety. Cepl rozhodl, že šesti ze sedmi žalobců se Benešová omlouvat nemusí. Vrchní soud pak Ceplovi případ sebral, Ústavní soud vrátil.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ