Zaměstnanci, kteří onemocní chorobou z povolání či se v práci zraní, by se měli ještě letos dočkat výrazně vyššího bolestného.
Příslušné nařízení vlády navrhlo ministerstvo zdravotnictví pod vedením Svatopluka Němečka (ČSSD). Odškodnění by podle něj mělo být oproti dnešnímu stavu až čtyřikrát vyšší.
Zranění a nemoci způsobené v práci budou i nadále hodnoceny na bodové škále. Na jejím základě se určí výše bolestného. Předloha počítá s navýšením dvojím způsobem: zdvojnásobí se počty bodů u jednotlivých poškození a hodnota jednoho bodu vzroste ze 120 na 250 korun. Ministerstvo zdravotnictví si přeje, aby norma začala platit ještě letos. "Náš předpoklad je, že nařízení vlády bude účinné nejdříve od letošního října," uvedl pro aktuální vydání časopisu TÝDEN vedoucí tiskového oddělení resortu Jan Štoll.
Například při vymknutí kyčle dosud dosahovalo bolestné 12 tisíc korun, nové nařízení však bolest ohodnocuje na rovných třicet tisíc. Vymknuté zápěstí je nyní kompenzováno částkou 3600 korun, nově to má být 12 500 korun. V případě, že se zaměstnanec s následky poranění potýká trvale, dostane další peníze. Kompenzace za ztížené společenské uplatnění zatím dosahovaly částky maximálně 84 tisíc, ale nové rozhodnutí kabinetu počítá až s 350 tisíci korunami. Pokud by postiženému zaměstnanci připadala i taková suma nízká, mohl by se obrátit na soud. V jeho pravomoci by bylo stanovit výši odškodnění podle vlastního uvážení nad rámec vládního nařízení.
Ministerstvo v důvodové zprávě zdůrazňuje, že opatření určuje minimální jistou částku, s níž mohou zaměstnanci počítat. "Poškozený zaměstnanec získává záruku, že se odškodnění domůže, a to v kratší době, než kdyby se postupovalo pouze podle aktuálního občanského zákoníku," tvrdí ministerstvo.
Z rezortních statistik vyplývá, že v letech 2011-2014 se každoročně řešilo přes 54 tisíc případů pracovních úrazů, z toho asi 1100-1250 nemocí z povolání. Šlo jak o odškodnění bolesti, tak o satisfakci za ztížení společenského uplatnění. Náklady na bolestné dosahovaly ve zmíněných letech ročně mezi 232 a 248 miliony korun, odškodné na ztížení společenského uplatnění činilo zhruba 264 až 301 milionů korun.