Žáček ústav totality dál nepovede. <span>Střídá ho Pernes</span>

Domácí
17. 2. 2010 17:41
Pavel Žáček v čele ústavu totality po dvou letech končí.
Pavel Žáček v čele ústavu totality po dvou letech končí.

Pavel Žáček v čele ústavu totality po dvou letech končí.Pavel Žáček po dvou letech končí v čele Ústavu pro studium totalitních režimů. Vystřídá ho Jiří Pernes, moravský historik z Ústavu pro soudobé dějiny.

Pernes obdržel v radě nadpoloviční většinu hlasů - čtyři hlasy pro, dva proti. Jeden člen nehlasoval.

Žáčkovi mnozí vyčítali špatné hospodaření ústavu. Právě na tom chce Pernes zapracovat. Už před časem se nechal slyšet, že chce změnit tok peněz v ústavu. Financí má podle jeho vyjádření organizace dost, ale je prý "nutné udělat zásadní změny v jejich distribuci".

ČTĚTE TAKÉ: O post šéfa Ústavu pro studium totality usiluje pět lidí
TISKOVOU ZPRÁVU K VOLBĚ NOVÉHO ŘEDITELE ČTĚTE ZDE

O funkci ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů se rozhodovalo mezi pěti uchazeči. Kromě Pavla Žáčka a Jiřího Pernese se o post ucházel Vladimír Čermák, Antonín Kostlán a Adam Kretschmer.

O vypsání konkurzu rozhodli radní ústavu v lednu. Zdůraznili tehdy, že tento krok není vyjádřením nespokojenosti s Žáčkovou prací, ale pouze důsledkem toho, že ředitel podobné instituce má vzejít z výběrového řízení. Žáček se do čela ústavu dostal bez konkurzu, instituci vedl od jejího vzniku v roce 2008.

Jiří Pernes: odborník na československé poválečné dějiny

Datum a místo narození: 4. července 1948, Svitavy
Vzdělání: vystudoval český jazyk a dějepis na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně (1972) a poté postgraduálně muzeologii
Současná funkce: vedoucí vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, od roku 1994
Nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes.Kariéra: od roku 1977 pracoval v Moravském muzeu v Brně, poté v Zemědělském muzeu v Praze; v letech 1984 až 1990 vedl Historické muzeum ve Slavkově u Brna, v letech 1990 až 1992 byl ředitelem Moravského zemského muzea v Brně, poté nastoupil do Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Přednáší na vysokých školách, v červenci 2008 byl jmenován členem vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů, od září 2008 je jejím předsedou
Politické aktivity: v roce 1996 neúspěšně kandidoval za ODA do Senátu ve volebním obvodu Brno-město; v současnosti je členem politické strany Moravané, v krajských volbách v roce 2008 byl například jejím lídrem v Jihomoravském kraji
Ostatní:
- Specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945.
- Je autorem řady historických knih a pravidelně přispívá do českých i zahraničních odborných časopisů a denního tisku, spolupracuje také s Českou televizí. 

Foto: Lucie Pařízková, Ústav pro studium totalitních režimů

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ