Vnučka novináře vyhrála
Omluvte se za Zemanovu lež o Peroutkovi, nařídil soud Hradu
02.03.2016 11:40 Aktualizováno 02.03. 12:38
Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit Terezii Kaslové za výroky prezidenta Miloše Zemana o jejím dědečkovi, novináři Ferdinandu Peroutkovi. Žalobě Kaslové vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, rozsudek není pravomocný. Zeman loni prohlásil, že novinář byl autorem článku Hitler je gentleman, což podle odborníků není pravda. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že se Hrad proti verdiktu soudu odvolá.
"Kauza Peroutka v žádném případě nekončí. Kancelář prezidenta republiky podá odvolání. A lze očekávat, že celý případ nakonec skončí u Ústavního soudu," řekl Ovčáček.
Na otázku, zda Hrad odmítá odůvodnění soudu, že jeho zástupci nepředložili žádný důkaz o Peroutkově autorství Zemanem zmiňovaného článku, Ovčáček odpověděl, že zásadnější věcí v rozsudku soudu je, že se soudkyně odmítla zabývat důkazy, které se týkají historického kontextu a historických výroků Peroutky. "Bude to předmětem dalšího projednávání," poznamenal.
Dodal, že se dalšího soudního jednání sám zúčastní. "To bude ten správný čas na mé případné vystoupení u soudu," dodal.
Spor o ochranu Peroutkovy osobnosti navazuje na Zemanův projev na konferenci k výročí osvobození Osvětimi, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Podle historiků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Zeman trvá na tom, že text četl. Slíbil, že se omluví, pokud se daný článek nenajde. Zatím tak neučinil, i když po textu dodnes marně pátrá jeho mluvčí.
Soudkyně Kateřina Sedláková při projednávání případu mimo jiné konstatovala, že prezidentská kancelář nepředložila žádný důkaz o Peroutkově autorství daného textu. Vysvětlila také, že ve sporu nejde o nastolení jediného správného hodnocení postojů a díla Ferdinanda Peroutky. "Každý má právo na hodnotové soudy, musí ale existovat jejich pravdivostní základ," podotkla při jednání soudkyně.
Právník Hradu Marek Nespala argumentoval tím, že prezidentská kancelář nemůže být odpovědná za výroky prezidenta, ani je nemůže hodnotit. Poukázal na to, že Zeman si připravuje veškerá svá vystoupení sám a že předem neexistují v písemné formě. Navrhoval také, aby si soud nechal vypracovat odborný posudek od Ústavu pro studium totalitních režimů, což soudkyně zamítla jako nadbytečné. Po soudu chtěl, aby bylo řízení zastaveno.
Soud žalobě vyhověl a nařídil prezidentské kanceláři omluvu. "Pokud prezident vyslovil hodnoticí úsudek znevažujícího charakteru, potom je takové subjektivní hodnocení nevěcné a nepřípustně zasahující osobnostní práva Ferdinanda Peroutky," řekla soudkyně při zdůvodnění rozsudku. Hrad se podle soudu musí omluvit za výrok Zemana, který uvedl: "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'." Kromě toho se také omluva prezidentské kanceláře týká tvrzení, že prezident článek viděl na "vlastní oči".
Kritici prezidentova tvrzení poukazují na to, že Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Za první republiky patřil ke skupině pátečníků - neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platil za bytostného demokrata a odpůrce nacismu i komunismu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.