V kauze biolíh nešlo o úplatek, ale o půjčku za zprostředkování smluv se státní společností. K takovému závěru dospěla žalobkyně Jana Hercegová, která v červenci zastavila v této kauze stíhání skupiny státních úředníků, podnikatelů a lobbistů spojených s ČSSD. Hercegová tehdy odmítla uvést důvody svého rozhodnutí. Informaci v úterý zveřejnil server Aktuálně.cz.
Policie vinila zástupce společnosti Bioferm, že si najali lobbistu Františka Vybírala, aby jim zajistil vstřícnost státních institucí v souvislosti s chystaným zadáváním státních zakázek na výrobu biopaliv. Žalobkyně sice dospěla k závěru, že Bioferm Vybíralovi předal patnáct milionů, avšak podle ní to nebyl úplatek, ale půjčka doložená smlouvou a účetnictvím. Vybíral měl za tyto peníze obstarat smlouvy, na jejichž základě by velké firmy odebíraly od Biofermu bioetanol.
Státní zástupkyně upozornila, že Vybíral a zástupci Biofermu jsou soukromé osoby a pokud si mezi sebou vyplácí provize výlučně za zprostředkování smluv, nic trestného na tom není.
Vybíral předal jeden milion z obdržených peněz státním úředníkům - šéfovi fondu dopravní infrastruktury Josefu Lázničkovi a šéfce kabinetu náměstka ministra dopravy Ludmile Schwarzové. Ani úředníci ale neputovali před soud. Podle žalobkyně převzali peníze jako soukromé osoby a kromě toho chybí důkaz, že při tom jakkoli zneužili svého postavení státních úředníků. Peníze inkasovali jen za to, že dali dohromady zástupce Biofermu s bývalým ministrem a dnešním podnikatelem Miroslavem Grégrem.
Láznička i Schwarzová dodnes trvají na tom, že od Vybírala nikdy žádné peníze nepřijali, připomněl server Aktuálně.cz.
Foto: ČTK
<span>Žádný úplatek</span>, byla to půjčka, říká žalobkyně
Domácí
11. 9. 2007 07:55Obviněná Ludmila Schwarzová se svým obhájcem před vyhlášením nálezu v její stížnosti proti vazbě, které se konalo 24. dubna u Ústavního soudu v Brně.
Autor: ČTK