Celkem dvě třetiny - 67 procent - občanů souhlasí s výrokem, že "chudoba lidí je především vinou našeho státu". Vyplynulo to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Z výsledků šetření vyplynulo, že více než tři čtvrtiny (77 procent) občanů si myslí, že není pravda, že "všichni lidé v České republice mají stejné možnosti dosáhnout úspěchu", když 37 procent s tímto výrokem "spíše" nesouhlasilo a 40 procent s ním "rozhodně" nesouhlasilo. Opak si myslí jen asi pětina (21 procent) dotázaných, z toho 18 procent "spíše" a tři procenta "rozhodně". Zbývající dvě procenta oslovených občanů k výroku nezaujala jasný postoj a uchýlila se k odpovědi "nevím".
Oproti srovnatelnému výzkumu z února 2002 podíl lidí, kteří si myslí, že "rozhodně" neexistují stejné možnosti k dosažení úspěchu pro všechny lidi, se zvýšil o sedm procentních bodů, zatímco podíl těch, kdo možnosti vidí jako více či méně rovné, o šest procentních bodů poklesl.
Jen o málo více než pětina (22 procent) občanů se domnívá, že "za svoji chudobu si v naší republice může člověk především sám", přičemž tři procenta si to myslí "rozhodně" a 19 procent "spíše", zatímco tři čtvrtiny (74 procent) si myslí opak. V tom 43 procent "spíše" a 31 procent "rozhodně". Celkem čtyři procenta respondentů u tohoto výroku zvolila odpověď "nevím". I v tomto případě oproti roku 2002 narostl podíl rozhodně nesouhlasících (o sedm procentních bodů) i celkový podíl nesouhlasu (o šest procentních bodů) při šestibodovém poklesu podílu souhlasících.
Celkem dvě třetiny (67 %) občanů souhlasí s výrokem, že "chudoba lidí je především vinou našeho státu", v tom 26 procent "rozhodně" a 41 procent "spíše". Nesouhlas vyjádřila o málo více než čtvrtina (27 %), přičemž 23 procent "spíše" nesouhlasí a čtyři procenta "rozhodně" nesouhlasí, a šest procent uvedlo odpověď "nevím". Od roku 2002 se podíl těch, kdo si myslí, že "chudoba lidí je především vinou našeho státu", zvýšil o dvanáct procentních bodů, přičemž o deset procentních bodů vzrostl samotný podíl těch, kdo s uvedeným výrokem "rozhodně" souhlasí. Na druhé straně podíl nesouhlasu celkově o dvanáct procentních bodů poklesl, z toho sedm procentních bodů připadá na pokles podílu odpovědí "spíše ne" a pět procentních bodů na pokles podílu odpovědí "rozhodně ne".
Podrobnější analýza ukázala, že lidé starší než 60 let relativně méně souhlasí s tím, že za chudobu si může každý sám, a méně odmítají tvrzení, že chudoba lidí je především vinou státu. Naopak absolventi vysokých škol poněkud častěji souhlasí s tím, že lidé si mohou za chudobu sami, a více odmítají to, že by za chudobu lidí mohl stát. S rostoucí životní úrovní se zvyšuje souhlas s tvrzeními, že všichni lidé v ČR mají stejné možnosti dosáhnout úspěchu a že za chudobu v naší republice si může především každý sám, a klesá podíl souhlasu s výrokem, že "chudoba lidí je především vinou našeho státu".
Podle stranických preferencí stoupenci ODS a TOP 09 s prvními dvěma relativně častěji vyjadřují souhlas, u třetího výroku naopak souhlasí méně často.
Respondentům výzkumníci položili i otázku: "Za chudou je považována taková domácnost, jejíž příjmy nepřesahují určitou hranici. Jaká by podle vás měla být tato příjmová hranice pro čtyřčlennou rodinu?" Z odpovědí vyplynulo, že mezi roky